btbilgi

Modern arabalar mutlaka içlerinde bir akıllı telefon desteği ile geliyor. Apple’ın CarPlay veya Google’ın Android Auto sistemlerinden birini yeni aldığınız otomobilde görmek artık şaşırtıcı değil. Bu sistemler arabanızın konsollarındaki ekranları çok daha işlevsel ve becerikli hale getiriyor. Fakat yeni arabalarda bunların yanında genelde bir de otomotiv markasının kengi geliştirdiği sesli komut butonu olabiliyor. İşte o buton artık işlevini yitirmiş olabilir.

Sesli komut desteğini son 7 yıldır çeşitli markaların modellerinde görebiliyoruz. Müzik ve navigasyon için çeşitli komutları söyleyerek verebileceğimiz bu sistem, ne yazık ki akıllı telefonlarda görmeye alıştığımız dijital asistanlarla yarışamayacak kadar geri kalmış durumda. Venture Beat yazarlarından John Brandon 7 senedir her türlü otomotiv markasından araba test etmiş. Otomotiv firmalarının bu alandaki teknolojik gelişimlerinin, teknolojik firmaların gelişiminden çok daha geride kaldığına inanıyor.

Brandon arabalarda gelen sesli komut sistemlerinin yapay zeka gerektiren hiçbir şeyi yapamadıklarına,  soruları cevaplayamadıklarına, basit navigasyon taleplerini anlamadıklarına işaret ediyor. Yani bu sistemlerin artık Apple CarPlay ve Android Auto’nun yanında süsten farklı bir işlevleri kalmamış durumda. Fakat işin kötüsü Apple ve Google da son 1-2 senedir kendi üstlerine düşeni yeterince yapmıyorlar. Herkes otomobillerdeki akıllı telefon destekli dijital asistanlar konusunda bu iki devin yenilikçi birşeyler yapmasını bekliyor. Brandon otomotiv firmalarının tembel tembel oturduklarından yakınmakta.

Yazar bu konuda otomotiv firmalarının artık gerçekten yenilikçi birşeyler de yapabildiklerini görmek istediğini söylüyor. Mesela “Audi, sol tekerlekteki hava basıncı nedir?” diye sorulduğunda, herhangi bir cevap alınmıyor, ama alınabilmeli. Brandon bir Ford kamyonet ile bakım planı hakkında ayrıntılı olarak konuşmak ve aracın servis zamanının geldiğinin hatırlatılmasını istiyor. Sadece yağ değişim zamanının geldiğini öğrenmek de değil, aynı zamanda yağ kalitesini kontrol edebilmeyi ve arabanın yağı değiştirmek gerektiğini önermesini istiyor.

Başka ilginç bir fikir, otomobilin türüne ve özelliklerine göre dijital asistanların da özelleşmesi. Brandon süper spor bir arabada, sürücüsü ile araba yarışçısı gibi konuşan özel bir asistan görmek istediğini söylüyor. Bir SUV’de ise asistanın daha çok güvenliğe odaklanmasını ve mesela arkada oturan çocuklar ile konuşmasını istiyor. Otomotiv firmalarının bir zamanla öne çıkardıkları “arabanın konuşması” yeniliği, Apple ve Google yavaş yavaş arabanın “beyinleri” haline geldiğinden arkada kaldı diyor.

Bazı firmalar ilginç şeyler yapmaya çalışsa bile, genelde sesli asistan kısmına gelince otomotiv markaları yarışta çok geride kalmış durumda. Arabalarını farklı kılacak bazı becerileri dijital asistanlar üzerinden vermeleri ilk bakışta çok kolay. Ama teknoloji firmalarının neden bu oyunda onlardan çok daha ileride olduklarını anlamak biraz zor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.