btbilgi

Kendi kendine gidebilen arabalar alanında önemli gelişmeler görülüyor. Hatta otonom gemiler ve kamyonlar bile görüyoruz. Peki ya otonom trenler? Sadece raylar üzerinde ve belli hatlarda gidebilen bu toplu taşıma araçları da kendi kendine sürüş mantığından faydalanamaz mı? Belki de bu konuda en kolay adaptasyon sürecine sahip olacak araç ile ilgili yeterince haber görmüyoruz.

Fransızlar otonom trenler ile ilgili fikirleri değiştirmeye niyetliler. FranceInfo sitesinin verdiği bilgiye göre ülkenin resmi demiryolu kurumu SNCF bu konuda ciddi çalışmalar yapmakta. Kurumun “drone tren” projesi uyarınca, ilk kendi kendine giden tren prototipi için testler 2019’da başlayacak. İlk örneklerin sadece kargo ve yük taşımacılığında kullanılması hedeflenmiş.

Otonom trenler görüntü olarak kondüktörlü trenlerden farklı olmayacak. Yani uzaktan onların insansız çalıştığını anlamayacaksınız. En önemli farkları ise araçların dışında monte edilecek çeşitli sensörler sayesinde gittikleri yolu ve karşılarına çıkması muhtemel engelleri algılamaları. Otomatik sürüş teknolojisinin, trenlerin istasyonlarda kondüktör değiştirme veya insan kontrollü hazırlık süreçlerini kısaltması bekleniyor. Ayrıca otonom teknolojisinin, güvenlik sebepleri yüzünden Fransızların ünlü hızlı tren serisi TGV’de kullanılmayacağı bilgisi de verilmiş.

İnsan taşıyacak ilk trenler ise 2023 civarında görücüye çıkacaklar. İlk otonom tren yolculuğunun Paris ve güneydoğu destinasyonlarından biri arasında yapılacağı tahmin ediliyor. Testler sırasında trenlarde insan ekipler de bulunacak ama sadece acil durumlarda müdahale etmek gerekirse diye. SNCF’nin üst seviye yöneticilerinden Matthieu Chabanel, otonom tren konseptinin uçaklardaki otopilottan çok farklı olmadığını iletiyor. Benzer bir mekanizmanın arabalar veya kamyonlardansa trenlere uygulanmasının çok daha kolay olacağı da belirtilmiş. Fransızların ilk otonom tren denemelerini merakla bekliyoruz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.