btbilgi

Perakende devi Amazon yaklaşık 14 milyar dolar ödeyerek, üst seviye bir market zincirine sahip Whole Foods markasına sahip olacak. Bu hareket Amazon’un fiziksel mağaza pazarındaki payını ciddi şekilde genişletecek bir hareket olarak kabul ediliyor. Bu satınalma şu anda rekabet düzenleyici kurumların onayını bekliyor. Uzmanlar bunun Amazon’un 23 yıllık geçmişindeki en büyük satınalması olacağını belirtiyorlar.

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un mağazacılık ve organik gıda konseptlerini sevdiği, Whoke Foods anlaşmasından önce de belliydi. Daha önce AmazonFresh ile gıda dağıtımına girişen firma, Seattle’da online alışveriş yapan müşterleri için bir de teslimat noktası açmıştı. Fiziksel dükkanları ve insansız otomatik mağaza denemesi Amazon Go ile de bu alanda kendine yol açmaya çalışan firma, böylece dev bir yatırıma girişiyor. Thomson Reuters’ın verilerine göre bu anlaşmada bahsi geçen 13,7 milyar dolar, Amazon’un 2009’daki çevrimiçi ayakkabı mağazası olan Zappos’u satınalmasından 14 kat daha fazla (930 milyon dolar).

Amazon daha önce Diapers.com, Kiva ve Elemental gibi online satış markalarını da kendine katmıştı, fakat hiçbiri bu kadar yüksek rakamda değildi. Ayrıca video oyunları yayıncılık servisi olan Twitch için 2014 yılında yaklaşık 1 milyar dolar daha harcadı. Satınalması gerçekleşen bir diğer çevrimiçi perakendeci olan Souq.com için ödenen rakam ise açıklanmamıştı. Firmanın en yeni satınalma söylentileri arasında 9 milyar dolarlık satış potansiyeli olan Slack var, fakat bunun için resmi bir teklif gitmediği de belirtilmekte.

Satınalma açıklamasından sonra Whole Foods markasının hisselerinin aniden yükseldiği bilgisi de ReCode sitesi tarafından verilmiş. 16 Haziran itibarı ile Whole Foods’un hisseleri yüzde 29,4 oranında (yaklaşık 3 milyar dolar) değer kazanmış. Firmanın pazardaki rakipleri Target, Kroger, Costco, Walmart, Dollar General, SuperValu ve Sprouts ise, toplamda yaşadıkları hisse düşüşleri ile yaklaşık 21,7 milyar dolar değer kaybetmişler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.