btbilgi

Dünyanın en popüler kısa dönem daire kiralama platformu Airbnb, müşterilerinin ve evsahibi üyelerinin güvenliği için çalışıyor. Bunu da, şimdiye kadar platforma rapor edilen sahtekarlık senaryolarını engellemek için Trooly Inc. ismindeki bir startup’ı satın alarak yapıyor. Airbnb portfolyosuna dahil olan şirket, turizm devine yabancı bir isim değil.

Airbnb daha önce benzer durumlar için Trooly ile çalışmış. Bazı kullanıcılarının kimliklerini doğrulatmak için 2015’den beri çalışan ikili, bir çok problemi engellemeyi başarmışlar. Bunlardan bazıları sahte daire sunarak tatilcilerden para toplama veya sahte tur düzenleme gibi senaryolar olmuş. Ayrıca camın diğer tarafında çeşitli güvenlik sebepleri yüzünden şüphe çeken bazı müşteriler var. Bir başka sorun ise, Airbnb’nin platformunu pas geçerek, direk müşterilerle anlaşmaya çalışan sorunlu ev sahipleri.

Trooly’nin yaptığı şey, kullanıcıların arka planlarını tarayıp Airbnb’ye bir onay veya ret raporu sunmak. Airbnb bu hizmet için şimdiye kadar sibergüvenlik şirketine para ödüyordu. Bu satınalma sayesinde Trooly’nin hizmetleri direk Airbnb’nin altyapısına dahil edilebilecek. Airbnb’nin bu satınalma için ne kadar ödediği veya anlaşmanın şartları açıklanmamış.

2014 senesinde kurulan Trooly risk sermayesi şirketlerinin değerlemesinde 206 yılında 10 milyon dolara ulaşmıştı.

Digital Trends’in haberine göre Airbnb’nin şu anki değerinin 31 milyar dolar olduğunu ve platformda toplam 3 milyondan fazla daire/ev/oda listelendiğini belirtiyor. Trooly’nin birkaç ay öncesinde satın aldıkları ‘Luxry Retreats’ sitesi ise üst seviye müşterilere hitap eden bir Kanada şirketi. Böylece Airbnb operasyonlarını ve teknik becerilerini farklı alanlarda genişletmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.