btbilgi

Yapı Kredi Türkiye’de teknoloji bankacılığının önünü açan ilk banka. Günümüzde de teknolojiye ayırdığı yıllık 100 milyon USD’ın üzerindeki bütçeyi müşterisinin yüzünü güldürecek çözümler için ayırıyor. Teknoloji departmanında 1000 kişinin üstünde çalışanı ile gelecek teknolojilerini avucunuzun içine kadar getiriyor. Böyle olunca dijital kanallardan yapılan işlemler şu anda tüm şubelerdeki işlem hacminin 3 katını buluyor.

Aslında ATM’lerden sorunsuz para çekebilmeniz, mobil işlemlerinizdeki kolaylık, internet bankasının size sunduğu alternatiflerin hepsinin arkasında teknolojiden alınan destek var. Bunu bir buz dağına benzetirsek görünür kısmında müşterilere sunulan hayatlarını kolaylaştıran, pek çok hizmetten kolayca yararlanmalarını sağlayan imkan, buzdağının görünmeyen kısmında da teknoloji modernizasyonu, yazılım geliştirme teknikleri, mimari yapılara adaptasyon, büyük veri ve bunu yönlendiren analitik yetkinlikler, başarılı algoritma verileri üretme yetileri, bunları anlamlandırıp, müşteri davranışlarını insan davranışları ile birleştiren bilişsel davranışlardan anlam çıkaran yapay zeka yer alıyor.

Yapı Kredi geçtiğimiz günlerde düzenlenen It’s My Life etkinliğinde önümüzdeki dönem odaklanacakları konular arasında büyük veri ve yapay zekâ olacağı açıkça belirtilmişti.  Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan’a sorduk; YKB Müşterilerinin hayatını ve geleceğini yönlendirecek teknolojileri nasıl kurguluyor?

Önce mobilite sonra yapay zekaya götürecek tüm teknolojik adımlar

Buzdağının görünmeyen yüzünde yer alan konulara bakıldığında Yapı Kredi’nin önümüzdeki dönem teknoloji vizyonunda birkaç konunun ön plana çıktığını dile getiriyor Cahit Erdoğan. Bunlardan ilkini, müşterinin günlük hayatında yer alan cihazların üzerinden tüm bankacılık hizmetlerini yönetiyor olması olarak tanımlarken; “Bankacılık hizmetlerinin kumandasını müşterimizin avucuna sığdırmaya çalışıyoruz” diyor.

Erdoğan ikincil hedeflerini; YKB’yi yapay zekaya götürebilecek, tüm yetkinlik ve teknolojik atılımlar olarak tanımlıyor. Bu yetkinliklerin içinde analitik yetkinlikler, veriyi yönetme yetileri ve farklı üçüncü parti iş birliktelikleri yer alıyor. Kapsamında ise  doğal dil çözümleme, insan davranışlarını modelleme, makine öğrenmesi ve derin öğrenme gibi farklı tekniklerin bir araya getirilmesi hedefleniyor. Böylece  müşteriyi yormadan o anki ihtiyacına yönelik doğru öneri yapılabilecek. Erdoğan müşterinin ihtiyaçlarının karşılanırken akıllı bir sistemin varlığının hissedilmemesinin gerektiğinin de üzerinde duruyor.

‘Self Service World’ ile üye işyerlerine pazarlama platformu sunuyor

Müşteriyi işinin merkezine koyan Yapı Kredi geniş çapta, daha kapsamlı hizmetleri  günümüzde cep telefonu, ileride bunun yerini alacak cihazlarla vermeyi hedefliyor. Hedef müşteriye doğru öneri ve çözümle en kısa yoldan ulaşmak.

Bu vizyonun, olmazsa olmazları olduğunun üstünde duran Cahit Erdoğan; “Siber güvenlik çok önemli bir yatırım alanı, önümüzdeki dönemde finans kurumlarını farklılaştıracak çok önemli bir adım.  Kişisel verinin korunması yasası hayatımıza girdi. Hem bu yasaya uyumlu olabilmek, hem de veriyi müşteriye fayda sağlayacak çözümler sunacak şekilde işleyebilmek gerekiyor. Hatta verinin farklı üçüncü partiler tarafından kullanılıp faydalı hale getirilmesini sağlamak da bu koşullardan biri.

Banka üye işyerlerine sunduğu ‘Self Service World’ uygulaması ile veriyi isim adres gibi tanımlayıcı ve ayırt edici bilgiler olmadan kurumsal müşterilerine sunabiliyor. Verinin paylaşmadan bankanın  sistem ve ağ yapısı üzerinden kullandırıldığını işaret eden Erdoğan sözlerine şöyle devam ediyor; “Üye işyerlerimiz belirli kriterleri seçerek belirli coğrafyalarla kendi kampanyasını bizim sadakat programımız üzerinden sunabiliyor. Müşterinin kim olduğunu açığa vurmadan kullanabiliyor”.

‘Kripto paraya değil blok zincire odaklanıyoruz’ 

Kripto paraların bankalar tarafından kullanılabilmesi için öncelikle bir regülasyon ve hukuki bir dayanak gerektiğini ve bunun henüz olmadığını söyleyen Cahit Erdoğan.  Bitcoin adı verilen ve ismini son zamanlarda sıkça duyduğumuz şifrelenmiş dijital para birimi için regüle edilmemiş, regülatörlerin de uzak durduğu bir yapı ifadesini kullanıyor.

Regülasyon ve hukuki altyapı olmadan bankaların şifrelenmiş para birimlerini ürün ve hizmet olarak sunamayacaklarını söyleyen Yapı Kredi Bankası Bilişim Teknolojileri ve Operasyon Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan bugün değerlendirilmesi gereken konunun kripto para olarak nitelendirilen Bitcoin değil, arkasındaki blockchain(Blok Zinciri) teknolojisi olduğunu vurguluyor.

Blok zinciri zaman kaybettiren pek çok prosedürü ortadan kaldırabilir

Blok zinciri teknolojisi ile başka imkanlar yaratıp iş yapış biçimlerini farklılaştırabileceklerini dile getiren Erdoğan konuyla ilgili “Bugün herhangi bir işlem -bankanın kendi içindeki akışı da olabilir- bir tek merkezi mizan üzerinde izlenebiliyor. Sürekli mutabakatlara konu oluyor. Blok zinciri teknolojisi merkezi mutabakat noktası yerine bütün uç noktada işlem yapan kişiler kendi taraflarında işlemin bütün tarihçesini tuttukları dağıtık bir yapı üzerinde çalışıyor. Blok zinciri her türlü mutabakat zorunluluğu, onayı, gözden geçirmeyi, ikincil kontrolü ortadan kaldırabilecek bir teknolojik yapı”  şeklinde görüşlerini ifade ediyor. Teknoloji odaklı büyüyen kurumlar olarak, blok zinciri yapısına kafa yorup, takip etmenin daha doğru olacağının üzerinde duran Erdoğan konu ile ilgili araştırma ve takibin Yapı Kredi yapısında devam ettiğini dile getiriyor.

Hedeflerinin herhangi bir sanal para yaratmak olmadığını vurgulayan Erdoğan bu çalışma ile blok zinciri teknolojisi hangi alanlarda kullanılabilir ve mutabakat noktalarında ikinci kontroller nasıl ortadan kaldırılabilir konusu üzerinde çalışmalar yürüttüklerini söylüyor.

“Kripto paraya adım atma yasal ve hukuki açıdan gerekli otoritelerin altyapı ve dayanak oluşturup yeşil ışık yakmadığı sürece olmayacaktır. Kripto para regüle edilebilir izlenebilir hale gediğinde biz de buna adım atacak öncülerden oluruz. “

Devamı: Yapı Kredi yapay zeka ile  dolandırıcıyı anlıyor

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.