btbilgi

Araştırma firması IDC bu sene ve yakın gelecek için Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) pazarı tahminlerini oluştuduğu raporunu sundu. Firmanın güncellenmiş öngörülerine bakılırsa bu seneki Nesnelerin İnterneti harcamaları geçen seneye göre yüzde 16,7 artacak. Bu da 800 milyar doları geçen bir rakam anlamına geliyor.

IDC’ye göre 800 milyar doların teknolojiler bazında ayrımı yapıldığında öncelik üretim operasyonları (105 milyar dolar), kargo yönetimi (50 milyar dolar) ve altyapı yönetimi (45 milyar dolar) alanlarına verilecek. Bunun dışında hızlı büyüme beklenen bir diğer IoT pazarı ise akıllı şebeke sistemleri (56 milyar dolar) olacak. Şehirlerin elektrik, gaz ve su şebekelerinin akıllı hale gelmesi için belediyeler ve yerel yönetimler canla başla çalışıyorlar. Yıl sonuna kadar bu alanda yatırımların artması ve bariz sonuçların görülmeye başlanması tahmin ediliyor. Akıllı bina sistemleri ise tahmini 40 milyar dolarlık yatırım ile popüler alanlardan bir diğeri.

2021’de ise küresel IoT pazarının 1,4 trilyon dolar olması beklenmekte. Bu yatırımların en büyük kısmının sırayla donanım, yazılım, hizmetler ve iletişim altyapısı üzerinde olacağı da belirtilmiş. IDC donanım yatırımlarının bu sürede iki katına kadar çıkacağını öngörse bile, bir diğer yandan da büyümenin en yavaş olacağı alan olarak saptamış. Donanımda odak uç noktaları ağlara bağlayacak sensörler ve modüller üzerine olacak. Yazılım alanındaki yatırımların yarıdan fazla kısmını ise uygulamalara yapılan yatırımlar oluşturacak.

Gelecek beş yılda en çok ilgiyi ise akıllı ev teknolojilerinin çekmesi beklenmekte. Bunu dışında yakın gelecek için en ilgi çekecek pazarlar olarak akıllı havaalanı teknolojileri, elektrikli araç şebekeleri ve perakende dahilinde mağaza içi müşteri teknolojileri listelenmiş. 2021’e kadar en çok IoT harcaması yapacak bölge Asya-Pasifik (455 milyar dolar) olarak saptanmış. Onu Kuzey Amerika (421 milyar dolar) ve Batı Avrupa (274 milyar dolar) takip edecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.