btbilgi

Kanada hükümetinin açıklamasına bakılırsa, Kanadalı öğrenciler bilgisayar programlama, kodlama ve diğer dijital becerileri öğrenmeye ana sınıfından başlayacaklar. Bu eğitimin devamlı hale geleceği ve üniversiteye kadar kademe kademe yayılacağı ifade edilmiş.

Kanada Bilim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, gelecek iki yıl içinde yayılacak program için 50 milyon Kanada dolarlık (38 milyon ABD doları) bir bütçe ayrılmış durumda. Bu program sayesinde yaklaşık 500 bin öğrenciye ulaşılması ve kodlama becerileri kazandırılması hedefleniyor.

Bakanlık günümüzdeki bir çok mesleğin akibetinin, Kanada çalışanlarının sorunları yenilikçi dijital becerilerle çözme becerisine bağlı olduğuna inanıyor. Açıklamada “Bu tür beceriler için talep, yazılım ve veri şirketlerinin sayısı arttıkça yoğunlaşacaktır. Bu şirketlerin çevrimiçi müzik satmaları veya kendi kendine gidebilen otonom arabalar tasarlamaları farketmez” deniliyor.

Bu yoğun kodlama programını gerçekleştirebilmek amacıyla, ilk aşamada Kanada çapında 500 öğretmene dijital becerileri aktarabilmek için özel eğitim ve araçlar sağlanacak. Hükümet ayrıca programın daha fazla genç kadın ve maddi imkanı olmayan çocuğa yayılıp; bu kitlelerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında kariyer yapmalarını teşvik etmesini de amaçlamakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.