btbilgi

Görme engellilerin insanların arasına, sokaklara daha rahat çıkmaları için çeşitli teknolojik cihazlar üretiliyor. Bu türden bir cihazın Türkiye’de tasarlanıp üretildiğini, WeWalk örneği ile gördük. Şimdi benzerini MIT’den (Massachusetts Institute of Technology) bir ekip gerçekleştirmiş. Henüz prototip aşamasında olan bu cihaz görme engelli bir kişinin etrafı hakkında kolayca üç boyutlu bilgi alıp yönlenmesini sağlıyor.

Cihaz boyuna asılan bir üç boyutlu kamera, etrafında geri besleme için küçük titreşim motorları bulunan bir kemer ve Braille alfabesi ile anında bilgi verebilen özel bir kutudan oluşuyor. Kamera derinlik tarama ve imaj tanıma özelliğine sahip, böylece kullanıcının hemen karşısındaki her türlü nesneyi, duvarı, koltuk gibi eşyaları saptayabiliyor. Böylece baston olmadan bile bir odadaki nesneler ve duvarlar hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Kameranın saptadığı nesneler hakkında acil bilgi, kullanıcının belineki kemerle veriliyor. Bir nesneye veya duvara yaklaştıkça, kullanıcının kemerinde o yönü ifade eden parçanın titreşimi artıyor. İnşaat alanı uyarıları gibi yazılı duyurular ise, yine bele takılı Braille alfabesi ile mesaj yollayan cihazdan alınıyor. Sistem bastonsuz da kullanılabiliyor ama üç boyutlu nesne tanıma ve geri besleme daha yavaş çalışıyor. Sistem kullanıcının bir koltuğun boş mu, dolu mu olduğunu saptamasına bile yardım edebiliyor.

Araştırmacılar bu sistem sayesinde kullanıcıların nesnelerle çaprışma durumlarını yüzde 80 oranında azaltığını ölçmüşler. Ayrıca bastonla beraber çalıştığında insanlarla çapışma oranları da yüzde 86’ya akdar azalabilmiş. Cihaz henüz seri üretime girmemiş ama yakında o da We Walk gibi harika bir çözüm olarak görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için sunulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.