btbilgi

Trump’ın tarihi kararının ardından birçok ABD belediye başkanının, valisinin, üniversitesinin ve şirketinin bu karara karşı nasıl direndiğini gördük. Paris Antlaşması da denilen Birleşmiş Milletler İlklim Koruma Protokolü’nden çıkan ABD hükümeti, dünyanın (ve kendi ülkelerinin) her yanından gelen tepkilerle boğuşmakta. Fakat bu kararın ilginç de bir yan etkisi oldu dienilebilir.

Birleşmiş Milletler’deki İlklim Değişikliği Birimi Yöneticisi Patricia Espinosa, ABD’li kurumlar ve yerel yönetimlerin çevreci yaklaşımları sonucunda Paris Antlaşması’nda bir değişiklik yapılmasını önermiş. Bu yönde çalışmaya kararlı belediyelerin ve valiliklerin protokole dahil edilmesi konuşuluyor. Haziran ortasında yapılan bir toplantıda dile getirilen fikir sayesinde, New York gibi şehirlerin ve Kaliforniya gibi eyaletlerin antlaşmaya desteklerini resmi olarak ortaya koymaları mümkün olacak.

Şu anda bu fikrin ABD Anayasası’na uygun olup olmadığı henüz belli değil. ABD hükümeti yönetimi, altındaki yerel yönetimlerin böyle bir uluslararası antlaşmaya kendi kendilerine imza atmalarına izin vermeyebilir deniliyor. Uzmanlar konuyla ilgili olarak, Espinosa’nın bu fikri ile neyin kastedildiği konusunda acele yorum yapmamak gerektiğine inanıyorlar. Paris Antlaşması’na şehir ve belediyeler olarak imza atmaktansa, temsilcilerinin görüşmelere katılması ve aktif rol almalarının söz konusu olabileceğinden bahsediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.