btbilgi

Google’ın Gboard isimli klavyesi bir ton güzel özelliği ile hem Android, hem de iOS kullanıcılarının çok işine yarıyor. Şimdi de klavyeye çizilen emojileri tanıma özelliği geldi. Eğer sohbetlerinizde sıkça emoji kullanıyorsanız ve her seferinde istediğiniz emojiyi aramakla vakit kaybetmek istemiyorsanız bu klavye tam size göre.

Gboard klavye içindeki emoji bölümüne geldiğinizde elle emoji çizmek için bir bölüm bulacaksınız. Buraya çizdiğiniz emoji, Google sunucuları tarafından taranıyor. İmaj tanıma becerisine dayanan bilgisayarlar sizin hangi emojiyi kastettiğinizi tahmin ediyor ve size birkaç seçenek sunuyor. Aradığınız emojinin bunlardan biri ise hemen tıklayıp sohbete devam edebilirsiniz.

Gboard’un başka yeni becerileri de var, mesela bir iki harfini yazdığınız kelimeyi önermenin dışında, artık yazmakta olduğunuz kalıpları veya deyimleri de önerebiliyor. Gmail’ın akıllı e-posta yanıtlama özelliğine benziyor ama size tam cümleler vermiyor. Arama özelliğine de yenilikler gelmiş. Birden fazla ve interaktif arama sonucu kartları gibi. Ayrıca dil seçeneklerine de Hawaii dili, Maori ve Balçika Fransızcası gibi ekler yapılıyor.

Bu güncelleme 6.3 versiyonu ile şu anda Android kullanıcılarına açılmış durumda, iOS kullanıcıları ise kısa süre bekleyecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.