btbilgi

Drew Houston 2007 yılında Dropbox isimli servisi kurduğunda daha kimse ismini bilmiyordu. 2014 yılın geldiğinde şirketinin değeri 10 milyar dolar olarak belirlenmişti. 2017 yılında ise 500 milyondan fazla kullanıcısı olan ve yıllık geliri 1 milyarın üzerinde bir altın madenine sahip. Servis kullanıcılarına çok pratik bulut bazlı bir dosya depolama hizmeti sunuyor.

Houston hikayesini bir söyleşide Business Insider’a şöyle anlatıyor: “Tüm dosyalarımı bir yerden bir yere taşımak için hep küçük USB bellek kullanıyordum. Onun dışında önemli dosyalarımı kendi e-postama atıyordum, böylece kendimce pratik bir yol bulmuştum. Bir gün Boston’dan New York’a bir Chinatown otobüsünde giderken, dosyalarımı yüklediğim USB bellleği evde unuttuğumu farkettim. Kendime çok kızmıştım, çünkü bunu çok sık yapmaya başlamıştım.”

Drew Houston bu sinirin yaşattığı bir uyanış anı ile bir fikir geliştirmiş. Oturup kafasındakini gerçekleştirmek için kod yazmaya başlamış. “Yazdığım şeyin neye benzeyeceği konusunda hiçbir fikrim yoktu” diyor. Ama bu deneyim devasa bir bulut yedekleme sisteminin başlangıcı olmuş. Kurduğu şirket Dropbox daha sonra ünlü girişimci destekçisi ‘Y Combinator’dan destek almış.

Silikon Vadisi’nin efsane isimlerinden ve Y Combinator’ın kurucusu Paul Graham, Houston’ın ilk başvurusunun Dropbox ile olmadığını anımsadığını söylüyor. Lisede aklında gelen bir SAT sınavı hazırlık sitesi ile gelmiş ama reddedilmiş. Daha sonra 2007’de ortağı Arash Ferdowsi ile Dropbox için başvurmuş ve şirket için ilk milyon dolarlık maddi desteğini almış. Gerisini ise zaten biliyorsunuz. Servis şu anda en çok kullanılmakta olan online dosya depolama ve yedekleme sitelerinden biri. Bu da en iyi fikirlerin her zaman insanların en gerekli ihtiyaçlarından doğduğuna harika bir örnek…

Business Insider’ın Drew Houston ile yaptığı söyleşiyi buraya tıklayarak gideceğiniz sayfada dinleyebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.