btbilgi

ABD kökenli elektrikli otobüs startup’ı Proterra son aldığı yatırımlarla doğru yolda olduğunu kanıtlamış gibi gözüküyor. Dünyanın bütün büyük şehir yönetimleri ve belediyeleri yavaş yavaş elektrikli toplu taşıma çözümlerine bakar hale geldiler. Hem düşük bakım maliyetleri, hem de neredeyse her türlü yola uygun olmaları sebebi ile elektrikli otobüsler şehir içinde epey işe yarayacaklar.

Proterra da önce Ocak ayında, şimdi de Haziran ayında aldığı iki büyük yatırım ile seri üretimini artırmak niyetinde. Geçen seneden bu seneye satışlarını yüzde 220 artıran firma, önce 140 milyon dolarlık ilk yatırım round’unu tamamladı. Yatırımcılar arasında Tao Capital Partners, Kleiner Perkins, GM Ventures, Constellation Technology Ventures, 88 Green Ventures ve Edison Energy, Inc. gibi isimler yer alıyor.

Bu ayki ikinci yatırım round’unun başını ise Al Gore’un ‘Generation Investment Management’ şirketi ve BMW’nin VC ayağı olan ‘BMW iVentures’ çekiyor. Proterra şimdiye kadar 400’den fazla otobüs teslim etmiş durumda ama satışların hızla arttığı bilgisi de verilmiş. Firma bu yatırımlarla Güney Karolina ve Los Angeles’deki fabrikalarına ağırlık verecek. Proterra sırf Ar-Ge kısmını güçlendirmek için Tesla’nın eski Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Josh Ensign’i ekibine katmıştı.

Gelecek sene halka açılma (IPO) planları yapan firmanın CEO’su Ryan Popple, şu anda elektrikli otobüslerin dizel versiyonlarından daha ucuza mal olduğunu iddia ediyor. Ayrıca 10 sene içinde elektrikli otobüslerin toplu taşıma pazarını ele geçireceği öngörüsünü de yapmış. Electrek sitesi elektrikli otobüslerin halen ABD pazarının sadece yüzde 1’ine hakim olduğunu bilgisini vermekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.