btbilgi

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla, sadece sıfır değil ikinci el satışlarından da memnun. Firma en baştan ikinci el arabaları için kendi üzerinden satış kanalı açarak bu alanda başarılı bir örnek oluşturdu. Aracını değiştirmek isteyen müşterilerden geri alınan arabalar yenileniyor ve ‘Certified Pre-Owned Program’ üzerinden tekrar satılıyor.

Bu program sayesinde Tesla otomobiller çoğu benzinli araçtan daha az değer kaybına uğruyor. Autolist’in verdiği bilgiye göre 80 bin kilometrenin üzerinde çıkmış modeller bile, ikinci elde sadece yüzde 28 değer kaybı ile satılabiliyor. Buna örnek olarak Model S verilmiş. Halbuki bir Mercedes S-Class aracın aynı kilometrede yüzde 38, bir BMW 7 Serisi aracın yüzde 40 ve bir Audi A8’in ise yüzde 41 değer kaybettiği saptanmış.

Tesla böylece müşterilerine “Eğer arabanızı değiştirmek istiyorsanız başkasına satmayın, bize getirin ve yeni bir modelle evinize gidin” mesajını veriyor. Firmanın ikinci el programında tek sorun ikinci el müşterilerinin, sıfır alımlarda yapabildikleri araç özelleştirme seçeneklerinin bulunmaması. Fakat ikinci el Tesla araçları alanlar bile hayatlarından gayet memnun anlaşılan. Firma da bu programı genişletip, Model S’lerde rekor düşüklükte fiyatlar sunmaya başlamış durumda.

Tesla otomobillerinin resmi ikinci el programına büyük ilgi

Electrek sitesi ikinci el programının web sitesinde satışa çıkartılan Model S otomobillerin en fazla birkaç saat sayfada kaldığını ve anında satıldığını gözlemlemiş. Bir süre önce ikinci el satışlar Kanada müşterilerine de açılmış. Kanadalı Tesla meraklıları vergi ve gümrük masrafları yüzünden aynı arabayı ABD’dekinden daha pahalıya alabiliyorlar. Electrek buna rağmen araç satışlarının aynı hızla yapıldığını söylüyor.

İkinci el sitesinde satışa çıkan arabalarda “200 nokta” kontrolü yapılıyor ve yeniden sertifikalandırılıyor. Özellikle araçların batarya ve yürüyen aksamında ayrıntılı teknik servis bakımı yapıldığı bilgisi de verilmiş. İkinci el satışlarında 24-saat yol yardımı da pakete dahil. İkinci el programı İngiltere ve Norveç başta olmak üzere, Tesla’nın araba sattığı diğer ülkelerde de aşamalı olarak müşterilere açılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.