btbilgi

VII. Bilişim teknolojileri buluşması Yapı Kredi Teknoloji Üssü‘nde gerçekleşti. Dönüşen dünya ve yeni teknolojileri merkezine alan toplantıda, farklı şirketlerden uzmanlar Yapı Kredi Bankası çalışanları ile farklı alanlarda süregelen yenilikleri paylaştı.

Yapı Kredi Bankası CIO’su Cengiz Arslan’ın hoşgeldin konuşmasında dijitalleşmenin kurumları değiştirirken müşteri alışkanlıklarını da etkilediğini; bu sürekli değişim içerisinde kurumların güvenlik, altyapı teknolojileri gibi teknik kısmı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirirken müşteri taleplerini de yakından takip etmek ve bunlara uygun ürün ile hizmetler sunmak durumunda olduklarını belirtti. Arslan bu yoğun rekabet ortamında kurumların önlerini görebilmeleri için sürekli kendilerini güncellemeleri gerektiğinin de üzerinde durdu.

“Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Trendleri”, “Dijitalleşme Hızında Siber Güvenlik ve Bulut Bilişim” ile “Değişimin En Güçlü Yakıtı olarak Veri ve İleri Analitik” oturumlarının yer aldığı programda, Yapı Kredi Bilişim Teknolojileri ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan Yapı Kredi’nin teknolojinin götürdüğü yerde olacağını dile getirirken içinde bulundukları dönemde odaklandıkları konuları yapay zeka ve büyük veri olarak açıkladı.

Toplantının misafir konuşmacısı BKM Genel Müdürü Soner Canko ise izleyenlere Fintech ve Blockchain’in dünyada izlediği yol ve Türkiye’deki gelişmeleri ile ilgili dikkat çekici bilgiler verdi. Dünyanın değiştiğine, dünya değişirken değişen iş modellerinin dünyada yeni iş alanları açtığına işaret eden Soner Canko, hayatımızın hiçbir döneminde bu kadar hızlı bir değişim yaşamadığımızdan bahsetti. Son 5 senede hayatımıza giren Uber, Airbnb, Whatsapp, Spotify ve Netflix’in beş sene önce olmayan iş modelleri iken, hayatımızın içine dahil olduğunu ve dünya üzerinde milyonlarca kullanıcıya ulaştığının üzerinde durdu. Dijital girişimlerin gelenekselleşecek iş kollarına dönüştüğünü de dile getiren Canko, bu değişimin önümüzdeki dönemde daha da hızlanacağına dikkat çekti. Önümüzdeki dönemde dikkat etmemiz gereken faktörleri; finansal erişime katkı, yenilikçi ürünler, müşteri memnuniyeti ve kullanıcı deneyimi olarak sıralayan Canko; değişimin hızı ile ilgili finans sektörüne yansımalarını da gördüklerini ifade etti.

Dünyanın üçte biri Türkiye’de 23 milyon kişi finansal erişime sahip değil
Dünyanın üçte birinin finans erişimine sahip olmadığına işaret eden BKM gene Müdürü Soner Canko, Türkiye dünya üzerindeki şanslı ülkelerden olmasına rağmen 23 milyon kişinin finansal erişime ulaşamadığını vurguladı.

Türkiye yenilikçi ürün üretemiyor
Yenilikçi ürünler konusunda finans sektörümüzün yenilikçilik konusunda yerlerde süründüğünü dile getirirken, hala sektörün kendi süreç ve amaçlarından yola çıkarak ürün geliştirmeye çalıştığını, bireylerin ihtiyaç ve beklentilerini göz ardı ettiğine dikkat çekti. Bu yönde giderken yenilikçilikten bahsetmemizin mümkün olmadığını belirten Canko, müşteri memnuniyeti ve kullanıcı deneyimi konusunda da Türkiye’nin yenilikçi ürünler üretemediğini söyledi.

Rekabetçilik fiyat konusunda baskısını da önümüzdeki dönem artıracak
Fintech’lerin dünyadaki gelişimi le ilgili Canko sözlerine “2008 global resesyon öncesi kendi kendilerine rekabet eden hayal dünyasında olan şirketler olarak kendilerini gösteren Fintechler, 2008 sonrası bankacılık sektörüne sarsılan güven ile birlikte bankacılık sektörü ile işbirliklerini ilerlettiler. Geçen sene itibariyle ‘rekaberlik’ ile özetlenen bir dönem başladı. Bununla ilgili tüm dünyadan gelen düzenlemeler kullanıcı odaklı olmayı işaret ediyordu. Bundan sonra da kullanıcı odaklı olmak için herkes kullanıcının istediği düzenlemeleri yerine getirmek zorunda” dedi. Kişisel verilerin korunma kanunu ile müşterinin istediği takdirde kişisel verisini farklı kurumlarla paylaşabilmenin önünü açtığının üzerinde duran Canko, 2018 Ocak ayının Payment Systems Directive denilen bir dönemin başlangıcı olduğunu, bankaların kuralı olgunlaştıran ya da konulan kuralları uygulayan olmak arasında seçim yapmak zorunda kalacağını dile getirdi.

Dünya Fintech’leri anlamaya çalışıyor
Soner Canko konuşmasında Dünyada Fintech (finans teknolojileri) ile ilgili farklı gelişmeler olduğunu. Silikon vadisinin bu anlamda çok farklı projelere sahne olurken,  İngiltere’de Başbakanın Fintech alanında özel danışmana sahip olmasını, Singapur hükümetinin Fintechlerin önünü açmak için sağladığı inanılmaz olanakları, Çin’in Fintechlerin öneminin farkında olmanın bir adım ötesinde olduğunu ve tüm dünyada bu alanda yatırım yapan yapılar oluşturduğunun üzerinde durdu. Tüm dünyada finans teknolojileri yatırımlarının büyüdüğünü de sözlerine ekledi.

Türkiye’de Fintechler ve finans sektörü ile ilgili büyük resmi “1980’lerden itibaren bireysel yatırımlar, bireysel bankacılığın gelişmesi, teknolojinin yoğun kullanımı ile Türkiye’nin genel algısı dijitalde ve dijital bankacılıkta öncü konumuna geldi” şeklinde tanımlarken, Fintech olarak bakıldığında dünyada ilk 50 arasında 35’inci sırada olmamızın şaşırtıcı olmadığını vurguladı. Bu geriden gelişi Fintech işinin girişimcisi, yatırımcısı, mentoru, müşteriye yakınlığı, yabancı girişimciyi çekme potansiyeli, uzmanlık-yetenek ve düzenleyicisi ile bir ekosistem işi olduğunun üzerinde duran Canko bunun bir proje olarak ele alınması, desteklenmesi, düzenlemelerinin de buna uygun olarak yapılması gerektiği konusunun altını çizdi. Canko bu yarışta geride kalmamızın başlıca nedeninin, bu ekosistemi bir bütün olarak algılayamamız olduğunu da sözlerine ekledi.

Kamunun desteğini almak için var gücümüzle çalışmak “icat çıkarma” kültüründen icat çıkaran bir kültüre dönüşmemiz gerekliliği üzerinde duran Canko bu ekosistemin önünü açacak faktörün düzenlemeler olduğunu söyledi.

BKM Keklik adında Blockchain geliştiriyor
Blok zinciri (Blockchain) üzerinde çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Canko bu teknolojinin kullanıldığı dijital kimlik, dağıtık kayıtlar (distributed ledger), akıllı sözleşmeler ve şifrelenmiş para üzerinde çalıştıklarını dile getirdi. Türkiye’de tüm kurumlarda geçerli dijital kimlik çalışmalarını da yönettiklerini söyleyen Canko, Etherium üzerinde ikinci test ortamına başladıkları kripto para biriminin adını da adını Keklik olarak açıkladı.

Yapı Kredi Bankacılık Üssü’nde BT sektörünün önde gelen 24 firmasının katılımı ile gerçekleştirilen etkinlikte öğrenen makinalar ve bilgisayarlardan siber güvenlik tehditlerine, Blockchain projeksiyonlarından yeni nesil bulut uygulamalarına kadar bilişim teknolojileri sektörünün gündemindeki konular masaya yatırıldı.

Güniz Karaman

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.