btbilgi

Nanokimya alanında önemli kabul edilen bir prosedür gerçekleşti. Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bir ekip, bir nanopartikül üzerinde ilk kez operasyon yaptı. Bu operasyon araştırmacıların nanopartiküllerin yapısı ile daha rahat oynaması, özelliklerini değiştirmesi ve yeni özellikler eklemesi imkanlarının yolunu açacak bir öneme sahip.

Üniversite profesörlerinden Rongchao Lin tarafından liderlik yapılan ekip, üçüncü sınıf öğrencisi Qi Li’nin geliştirdiği bir tekniği hayata geçirmeyi başardı. Ameliyat 23 atomdan oluşan ve ligand bileşikleri ile bağlanan bir altın nanopartikül üzerinde yapılmış. Araştırmacılar bu yapıdan metal değişim tekniği ile iki S-Au-S bağını sökmüşler. Bu operasyon nanopartikülün optik özelliklerini belirleyen yapıyı meydana çıkatmış ve yeniden bağlanmalarını sağlamış.

Biliminsanları ilk nanopartikül ameliyat tekniğini geliştirdi

Ekip bu şekilde nanopartikülün ışıldanım (photoluminescence) özelliğini 10 kat kadar artırabilmiş. Maddelerin fotolüminesans özelliği doku görüntüleme, kanser teşhisi ve LED teknolojilerinde sıkça kullanılmakta. Araştırmacılar önce altın molekülleri ile çalışmaya başlamış ve her seferinde tutarlı, düzgün yapılı nanopartikül elde etmeye uğraşmışlar. Bir kez bu noktaya geldikten sonra da yapısını değiştirebilmek için ne yapmaları gerektiğini incelemişler.

Ekibin lideri profesör Jin nanokimyanın henüz 20 yıllık genç bir bilim dalı olduğuna işaret ediyor. Organik kimyanın ise 100 senelik bir geçmişi olduğunu söyleyen Jin, nanokimyanın en büyük hayalinin, aynı organik kimyadaki gibi moleküllerin yapısını çeşitli işlevlere göre optimize edebilme becerisi olduğunu da ekliyor.

Ekibin nanopartikül ilk ameliyatı denemesi başarıyla sonuçlanmış durumda. Bu da yakın gelecekte farklı alanlarda yeni gelişmelere yol açabilir gibi gözüküyor. Çalışmanın ayrıntılı raporu bir bilimsel makale olarak ‘Science Advances’ jurnalinde yayımlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.