btbilgi

En büyük teknoloji firmalarından Apple, Silikon Vadisi’ne inmiş uzay gemisi görüntülü ana merkezini tamamlamak üzere. Altı yıl süren inşası için 5 milyar dolar harcanan merkez tam bir tasarım harikası. Apple Park adı verilen bina 260 bin metrekareye oturuyor, yaklaşık 13 bin çalışana ev sahipliği yapacak ve kendi elektriğini güneş panelleri ile üretebilecek. Binanın yapımının 2018’de bitmesi beklenmekte.

Fakat bu müthiş bina ile ilgili olumlu düşünmeyenler de var. Apple Park ile ilgili olumsuz düşünenlerin başında Wired dergisinden Adam Rogers geliyor. Rogers merkezle ilgili “Apple’ın yeni ana merkezi kendine yeten ve kendi içine çekilmiş tasarımı ile ileriye değil, 1950-1960’lara doğru bir bakış yansıtmakta. Bir üyesi olduğu şehirden uzak, ona kapalı ve genel olarak şehir konseptine ters bir ruh barındırıyor” diyor.

Apple Park’da çalışcak binlerce kişinin çoğunun Cupertino civarında yaşadığına dikkat çekilmiş. Yeni merkez ile Cupertino’nun bulunduğu San Francisco arasında 75 kilometrelik yol bulunuyor. Ayrıca San Jose’de yaşayanlar da 20 kilometre yol gidip gelecekler. Apple çalışanlarının yüzde 90’ının arabaları ile bu yolları her gün gidip geleceği belirtiliyor. Apple da arabalı çalışanları için 9 bin arabalık bir otopark hazırlatmış durumda. Kalan çalışanlar ise (yaklaşık 2.000 kişi) firmanın çeşitli bölgelere giden servislerinden yararlanacaklar.

Rogers yazısında tüm bu arabaların ve servislerin bölge trafiğine büyük bir darbe vuracağına değiniyor. Apple sırf bu sebeple bölgedeki çevre yollarının tamiri ve geliştirilmesi için para harcıyor deniliyor. Yeni oluşacak bu trafik yoğunluğunun çevredeki şehirleşmenin dengesini bozmasından korkulmakta. Ayrıca bu kadar çok arabanın her gün yollarda olması ile oluşacak karbon emisyonları da hesaba katılıyor. Yazıda Apple’ın bu kadar çok parası varken neden modern ve temiz enerji kullanan bir toplu taşıma sistemi kurmadığı da sorgulanmakta.

Apple bir yandan yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaparken, bir yandan da çevreyi kirleten arabaları mı artıracak? Teknoloji devinin bu yönde alacağı önlemler merakla beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.