btbilgi

Ecocapsule firması size istediğiniz yerde, şebekeden bağımsız küçük bir ev sunmak istiyor. Tasarım kısmını tamamlayan firma, finansal desteğini de almış ve seri üretime girmeye hazırlanıyor. Bu yıl sonuna kadar ilk kapsül evler müşterilere verilecek. Yumurta biçimli bu tasarım harikası evler, tüm enerjisini kendi üretiyor, her yere taşınıyor. Hayal edin yeter.

Ecocapsule ev 2,5 metre yükseliğinde, 2 metre genişliğinde ve 4,5 metre uzunluğunda. Çatısında şeklini bozmayan esnek güneş panel hücreleri ve bir de rüzgar jeneratörü bulunuyor. Çevreye dostluğu bununla da kalmıyor, ayrıca yağmur suyunu toplayıp, arıtıp kullanımınıza sunuyor. İçinde açılan-kapanan yatağı, minik bir mutfağı, banyosu var. Tasarımcıları onu “Lüks bir otel odasının sunduğu herşeye sahipsiniz” diye tanımlıyorlar.

Bu yumurta evleri isterseniz arabanızın arkasına takın götürün, isterseniz de bir kargo konteynerine yükleyin ve dünyanın istediğiniz yerine yollayın. Hatta bir helikopterle dağın tepesine bir konuşlandırabilirsiniz. Firma Ecocapsule evlerden ilk aşamada 50 adet üretecek. 2018’de ise seri üretime geçilecek ve daha uygun bir maliyetle üretim yapılması hedefleniyor. Eğer yeterince paranız varsa (79 bin 900 Euro kadar) ve basit kamp yöntemleri sizi kesmiyorsa; belki de gezginlikte kaliteyi artırmanın zamanı gelmiştir, ne dersiniz?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.