btbilgi

NASA’yı ABD kökenli Uzay Araştırmaları Kurumu olarak biliyoruz. IKEA’yı ise İsveçli ünlü mobilya markası olarak. Peki bu iki ismin ortak yanları nedir? Astronotların gelecekte Ay ve Mars üslerinde kullanmaları gereken modüler eşyalar. Bu ikisinin ortaklığı sonucunda Mars’da insanlar çok ilginç mobilyalar kullanıyor olabilirler. Çünkü IKEA orayı da ucuz ve pratik şeylerle doldurmak niyetinde.

Bir IKEA ekibi sırf bunu nasıl başaracaklarını inceleyebilmek için ABD’nin Utah eyaletindeki Mars Çöl Araştırma İstasyonu’na gidiyor. Burada üç gün geçirek ekip, aynı uzay gemilerindeki veya Dünya dışı üslerde olacağı gibi dar ve sıkışık bir ortamda yaşayacaklar. Mars Society tarafından oluşturulan bu yapay uzay üssü, astronotlara zorlu Mars ortamında hayatta kalmak için eğitim vermeyi ve deneyim kazandırmayı hedefliyor. Ekibe NASA’dan bir ‘Uzay Mimarı ve Mühendisi’ de katılacak.

Bu istasyonda eğitim alan NASA astronotları 3-5 gün değil, 3 yıla kadar uzayan sürelerde kampta kalıyorlar. Ama IKEA ekibinin amacı sınırlı alanlarda yenilikçi depo ve yaşama ortamları yaratabilmek için fikir edinmek olacak. Bu projenin nihayetinde ne çıkacağı tam olarak belli değil. Ama IKEA mühendisleri buradan öğreneceklerini, gittikçe kalabalıklaşan nüfusları ile büyüyen ve yaşam alanları daralan şehirlere de uygulamayı planlıyorlar.

Tabi eğer bu projenin sonucunda tuhaf isimleri olan ‘katlanan uzay yatağı’ veya ‘modüler uzay komodini’ gibi birşeyler ortaya çıkabilir. Ne olursa olsun hem biz tüketiciler, hem de geleceğin astronotları birşeyler kazanmış sayılırız, öyle değil mİ?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.