btbilgi

Otonom kargo gemileri üzerine çalışanlar sadece Norveçliler değil. Norveç’li bir kimyasal firmasının yükleri taşımak için tasarlanan elektrikli ve otonom kargo gemisinin denemeleri 2018’de başlıyor. Japonlar da benzer gemileri kendi lojistik filoları için düşünüyorlar. Bu yönde çalışma yapmak isteyen bazı firmalar 2025’de suya inecek ilk otonom kargo gemisi için güçlerini birleştirmişler.

Japon gazetesi Nikkei’nin haberine bakılırsa Mitsu OSK lines ve Nippon Yusen’in başını çektiği bir dizi lojistik firması bu alanda büyük bir yatırım yapıyor. Yüzmilyonlarca dolar değerindeki proje, yoğun kullanılan yük hatlarında çalışacak 250 civarı otonom gemi kullanılmasını öngörüyor. Gemiler Nesnelerin İnterneti teknolojilerini baz alacak ve üzerlerinde tonla sensör barındıracak. Devamlı hava ve deniz koşullarını tarayan cihazlar, bu verileri yüksek hızlı uydu bağlantısı ile hem diğer gemilerle hem de merkezlerle paylaşabilecek.

Otonom kargo gemileri tüm topladıkları veriler ve diğer gemilrle iletişimleri sayesinde rotalarını daha güvenli çizebilecekler. Yapay zeka gerekli yerlerde otomatik şekilde rota değişikliği yapacak, en verimli rotaları seçebilecek. Japon firmaları böylece insan hatasından dolayı oluşan yüksek maliyetli hataları mümkün olduğu kadar aza indirmeyi hedefliyorlar. Nikkei’nin haberine bakılırsa gemilerde yine insan mürettebatlar bulunacak, ama daha çok kontrol ve acil durumlarda müdahale amaçlı olarak. Haberde kıtalararası deniz hatlarında bir yılda 2 bin civarı insan kaynaklı kazası gerçekleştiği bilgisi de verilmiş.

Geçen sene benzer proje üzerinde çalıştığını söyleyen Rolls-Royce da otonom gemilerle ilgileniyor. Firmanın planına göre ilk uzaktan kumandalı robot gemi 2020 civarında, ilk otonom kargo gemisi ise 2035’e kadar denizlerde olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.