Akıllı güvenlik yüzüğü Wing ile kadınlar şiddete karşı yalnız değil

Yüzük şeklinde tasarlanmış cihazın üzerinde bulunan düğme aracılığıyla herhangi bir tehlike anında, kişinin yakınlarına SMS ya da uygulama bildirimiyle yardım çağrısı göndermesi sağlanıyor

btbilgi

Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda yeni projeler destekçilerle buluşmaya devam ediyor. Wing Akıllı Güvenlik Yüzüğü, özellikle kadınların saldırıya uğrama ihtimallerine karşı tasarlanmış bir panik butonu. Yüzük şeklinde tasarlanmış cihazın üzerinde bulunan düğme aracılığıyla herhangi bir tehlike anında, kişinin yakınlarına SMS ya da uygulama bildirimiyle yardım çağrısı göndermesi sağlanıyor. Platformda fonlama kampanyası başlatan girişim, seri üretime geçebilmek için gün sayıyor.

Seri üretime geçmek için 100 bin TL toplamayı hedefleyen Wing ekibi, her 129 TL’lik destek karşılığında bir adet Akıllı Güvenlik Yüzüğü’nü Mart 2018’de destekçilerine teslim etme hedefinde.

Saldırıya uğrama ya da benzeri durumlarda kullanılabilecek akıllı güvenlik yüzüğü, temelde bir panik butonu görevi görüyor. Bilkent Cyberpark’ta çalışmalarını sürdüren Kuixo Bilişim Teknolojileri tarafından geliştirilen ürün, dışarıdan bakıldığında sıradan bir yüzük olarak görünüyor, alt kısımda bulunan buton sayesinde kullanıcısının imdadına yetişiyor.

SMS ile yardım çağrısı
Bir mobil uygulama yardımıyla kullanılan Wing, panik anında daha önceden belirlenmiş kişilere SMS veya bildirim göndererek kullanıcısının tehlikede olduğunu haber veriyor. Lokasyon bilgilerini de paylaşan Wing’in, ülkemizde kadınlara yönelik sıklıkla yaşanan saldırıların bir nebze de olsa önüne geçmesi hedefleniyor.

İki haftalık pil ömrü
Kullanımı oldukça basit olan Wing’de sinyal göndermek için yüzüğün altında bulunan butona 3 saniye boyunca basılı tutmak yeterli. Kullanıcısına titreşim ile yardım çağrısı ilettiğinin geri bildirimini veriyor.

Beyaz, siyah, altın ve gümüş olmak üzere 4 farklı renk seçeneğine de sahip olan Wing, kendi özel tasarımlı kutusuyla geliyor. Mikro USB portu ile şarj edilen Wing, iki haftaya yakın bir pil ömrü sunuyor. Wing Mobil Uygulaması App Store ve Google Play’den ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Wing’e destek olmak isteyenler Arıkovanı’ndaki kampanya sayfasını ziyaret ederek ön sipariş verebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.