btbilgi

Uluslararası Enerji Ajansı (International Energy Agency – IEA) 2017 yılı için hazırladığı ‘Global EV Outlook’ isimli raporunu yayımladı. Raporda elektrikli otomobillerin küresel pazarlardaki durumları ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriliyor. Epey olumlu bir portre çizen raporun en önemli verisi, dünya çapında 2 milyonu aşan elektrikli araç miktarı oldu. 2 milyon rakamına hem tam elektrikli otmobiller (EV), hem de hibrit otomobiller (PHEV) dahil edilmiş durumda.

Rakama katkıda bulunan en büyük ülke ise Çin olarak göze çarpıyor. Sadece ülkedeki arabalar değil, elektrikli motorsikletler ve otobüsler de pazarın genişlemesinde büyük rol oynuyor. Çin en büyük elektrikli araç pazarı rolünü 2016 yılından itibaren ABD’den devralmış durumda. Bu dev pazardaki tüm araçlar, küresel pazarın neredeyse üçte birini oluşturmakta. Toplamda ülkede 200 milyon adet elektrikli motor, 3-4 milyon düşük hızlı araç (LSEV) ve 300 bin civarı elektrikli otobüs bulunduğu belirtilmiş.

Dünya çapında elektrikli araç sayısı 2 milyonu geçti
Kaynak: IEA

Avrupa çapında en dikkati çeken ülke ise, göreceli olarak az nüfusuna rağmen Norveç olmuş. Avrupa pazarındaki penetrasyon oranlarında lider olan Norveç, elektrikli araçların yüzde 29 oranında kullanımına varmış durumda. Bu da dünya çapında en yüksek rakam. Onu yüzde 6,4 ile Hollanda ve yüzde 3,4 ile İsveç takip ediyor. Çin, Fransa ve İngiltere yüzde 1,5 ile bu üçlüyü takip ediyorlar.

Raporda sunulan bir diğer ilginç veri de elektrikli otomobil şarj istasyonu altyapılarında görülen hızlı artış. 2016 yılında şarj istasyonları miktarlarında yıllık yüzde 71 gibi yüksek bir oranda yükselme saptanmış. Ama aynı dönemde elektrikli araba sahiplenme oranı ise yüzde 60. Bu da hükümetlerin ve özel sektörün altyapı işini artık daha ciddiye aldığını ve satışlardaki büyümeye denk bir şarj istasyonu kurulumu yakalandığını göstermekte.

IEA’nın raporunun tüm ayrıntılarını buraya tıklayarak gideceğiniz sayfada görebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.