btbilgi

Yabancı bir dil öğrenmek ancak küçükken ve herşeyi otomatikman sünger gibi emebilecek beyinlerimiz varken kolay. Yaş ilerledikçe dil öğrenmenin zorluğu artmakta ve düzenli oalrak pratik yapmadıkça bazen pek mümkün de olmamakta. Ama artık elimizin altında akıllı telefonlarımız ve uygulamalarımız var. Dil öğrenmek için de tonla uygulama var ama Reverso Context isimli uygulama size farklı şekilde dil öğretmeye çalışıyor.

Dil öğrenme uygulamalarında en çok kullanılanlardan ikisi Duolingo ve Babbel. Bu uygulamalar belli bir ders dizini şeklinde ilerleyen öğretim sunuyor. Fakat Reverso Context işe farklı bir yönden yaklaşıyor. Android ve iOS platformlarında bulacağınız Reverso esnek bir öğrenme metodu sunmaya çalışmış. Sıralı (ve bazı parçaları çok sıkıcı olabilecek) derslerdense, Reverso size öğrenmek istediğiniz kelimeleri soruyor. Bu kelimeler bir filmde duyduğunuz, bir tabelada gördüğünüz kelimeler olabilir. Sesli söyleme veya bir web siteisnden bulduğunuz bir kelime de kullanılabiliyor.

Uygulama size seçtiğiniz kelimelerin sadece sözlük anlamını vermiyor, o kelimeyle ilgili halk dilindeki deyim ve kullanılışları, hatta eşanlamlı kelimeleri de sunuyor. Mesela İngilizce’deki “hang out” kavramının birebir karşılığındansa, size “arkadaşlarla takılmak” olarak karşılığı olduğunu söylüyor. Hatta örnek cümlelerle nasıl kullanıldığını da gösteriyor. Kelimelerin alındığı cümle örnekleri bilinen romanlardan, filmlerden, tarihe geçmiş diyaloglardan veya ünlü belgelerden alınmış olabilir. Böylece kelimenin aklınızda bağlantılı şekilde kalması hedeflenmiş.

Reverso’nun kurucusu Theo Hoffenberg veritabanlarında 25 milyar kelime olduğunu ifade etmekte. Bu veritabanı Fransızca, Almanca, İspanyolca gibi en sık kullanılan Avrupa dillerini içeriyor. Ayrıca Rusça, Arapça, Japonca ve İbranice gibi diller de mevcut. Uygulama ve kendi web sitesi aynı zamanda dev bir sözlük gibi de kullanılabilir. Uygulamayı ücretsiz şekilde hemen indirip kendiniz deneyebilirsiniz. Ama Duolingo gibi bir uygulama kullanıyorsanız, ilk aşamada onun yerine koymaktansa destekleyici bir yöntem olarak ele almanız da öneriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.