btbilgi

Yapay zeka özellikle son 10 yıldır herkesin dilindeki teknolojilerden biri. Şimdiden hukuk, tıp ve finans gibi çeşitli sektörlerde örneklerini görüyoruz. Yakın gelecekte bu alandaki girişimler de, yatırımlar da artarak devam edecek. CBInsights 2012’den beri bu alanda yatırım yapan teknoloji devlerini listelemiş.

Rapora göre bu sürede, değişik dikey sektörlere ürün geliştiren 200 girişimci şirket büyük firmalar tarafından satın alınmış. Sadece 2017’nin ilk çeyreğinde bile 34 tane yapay zeka satınalması tespit edilmiş durumda. Firmalar her satın aldıkları şirket için milyonlarca, hatta bazen yüzmilyonlarca dolar harcamışlar. 2012’den beri yapılan en büyük satınalma ise, 2017’nin ilk çeyreğinde gerçekleşen Ford’un ‘Argo AI’ şirketini 1 milyar dolar vererek ele geçirmesi olmuş.

Yapay zeka VC yatırımlarında Top 5 teknoloji devi

Listenin başını Google çekiyor, 2013’de DNNresearch’ü alarak başladığı yarışta DeepMind gibi haberlere çok konu olan isimler var. Google 2012’den beri 11 adet şirket satın almış. İkinci sırayı 7 şirket ile Apple alırken, üçüncülüğü 5’er şirket alımı ile Facebook, Intel ve Microsoft paylaşıyor. Dördüncü sırada 4 şirketle Twitter ve beşinci sırada ise 3 şirketle Salesforce (Meltwater Group) var.

Yapay zeka VC yatırımlarında Top 5 teknoloji devi

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.