btbilgi

İnsanlık tarihi boyunca ister hayatta kalma ihtiyacından, ister savaşçı dürtülerden, ister üstünlük kurma psikolojisinden, ister çevresindeki hayvanları taklit etmekten gelmiş olsun, spor yapmak türümüzün vazgeçilmezi olmuştur. Önceleri kimi spor müsabakalarında yenilen sporcular, mağlubiyetin bedelini hayatları ile ödemiş olsalar da, sporu insanların gözünde kutsal bir noktaya getiren başka bir nedenimiz var. Sportmenlik.

Üstün gelmenin her şey demek olduğunu düşünen ve kazanmak için her yolu mübâh gören sporcular elbette ki var ve hep olacak. Fakat insanların çok büyük bir bölümünü sporun her hangi bir branşına çeken faktörün bu olmadığı çok açık.

Popüler ve maddi getirisi çok yüksek olan, dünya çapında canlı yayınlarla izleyicileri ekrana kilitleyen, milyar dolarlık organizasyonların parçası olan spor dallarında olsun, hiç adı dahi duyulmamış çok yeni şahit olduğumuz ve duyduğumuzda bizi şaşırtan spor dallarında olsun, sportmen olmak yıllar geçse de o branş ile hatırlanan isimlerden birisi olmakla eş değerdir.

Sportmenlik çerçevesinde şahit olduklarımızın, olimpik ruhun, müsabakalara sporcu hazırlayan bir çalıştırıcı olmanın, kazanmaktan öte katılımcı olmanın, adına mücadele verilen takımın veya milli bayrağın bir parçası olmanın verdiği hazzı yaşamanın tarifini yapmak, gurur hissini anlatabilmek çok zor olsa gerek.

Öyle ya da böyle spora bir şekilde bulaşmış, okul takımlarında müsabakalara çıkmış, gençliğinde lisanslı spor yapmış, hakem, antrenör, akademik seviyede eğitmen, köşe yazarı, yorumcu, spiker, müsabaka kameramanı, seyirci, sporcu yakını, masör, tribündeki tutkulu taraftar, organizasyon görevlisi, turnuva gönüllüsü, milyon dolarlar değerindeki bir sporcu, rekortmen, takım otobüsü şoförü, spor yüzünden ömür boyu sakat kalmış bir emektar vb. kim olursa olsun bu dev çerçevenin içinde bulunmanın, bu heyecanın bir ucundan tutmuş olmanın ve kendini SPORTMEN olarak görmenin mutluluğu bulaşıcı olacaktır. İyi yönlerini pekiştiren ve kötü yönlerinden ders alan her sportmen birey, ilerisi için daha fazla sportmen bireyin yetişmesine sebep olacaktır.

Spor, insanoğlu var oldukça, her zaman hayatımızın tam merkezinde olacak, Sportmenlik ise sonsuza dek gurur duyacağımız ve evlatlarımıza keyifle anlatacak hikayelerimizin ispatı olan bir madalya olarak yaptığımız sporu taçlandıracaktır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Bir kamu bankasının IT departmanında yazılım uzmanı olarak çalışmakta olan Umut Sönmez, sporun aile geleneği olduğu bir ailenin ferdidir. Doğma büyüme İstanbul Heybeliada'lı olan Sönmez spora ilkokulda iken babası ile başlar. 1992-1993 yıllarında ilk kez hentbol ve yüzme branşlarında lisanslı sporcu olan Sönmez sonraki dönemde branşını yüzme olarak sürdürür. Lisanslı olarak Sutopu ve Sualtı Hokeyi de oynayan Umut Sözmez dalga sörfüne ilgi duymaktadır. Futbol da uluslararası turnuva deneyimi bulunmaktadır.