btbilgi

Google firması 2013 yılında 9 adet robotik şirketi satın almıştı. Hepsi birlikte bir akıllı robot geliştirme topluluğu olacak bu şirketlerden ikisi Boston Dynamics ve Schaft idi. Android işletim sisteminin yaratıcısı Andy Rubin’in kontrolüne verilen bu şirketler topluluğu zaman zaman haberlere konu olsa bile, geçtiğimiz 4 yılda hiçbirinden dünyayı sallayacak bir gelişme görülmedi. Şimdi de Boston Dynamics ve Schaft’ın, Japonya’nın en büyük operatörlerinden SoftBank Group’a satıldığı açıklandı.

SoftBank aynı Alphabet gibi bünyesinde şirket biriktirmeyi seven devlerden. Geleceğin teknolojilerini oluşturması beklenen küçük girişimcileri kendine katan büyük gruplar, genellikle bu küçük yenilikçilere bolca yatırım yapıyor ve üzerlerine yumurtaya yatan tavuk gibi yerleşiyorlar. Ama anlaşılan Alphabet bu iki robotik şirketinden istediğini bulamadı.

Boston Dynamics şirketi hepsi birbirinden ilginç insansı robot sistemleri ve dört bacaklı robotik hayvan projeleri ile popüler oldu. Bir grup Tokyo Üniversitesi mühendisi tarafından 2012’de kurulan Schaft ise yine insansı bipedal robotları ile ilgi çekmişti. Zamanla elde tutulur bir ürün çıkartamayıp, bir de uzayan projeler yüzünden hevesi kaçan çalışanlarını kaybetmeye başlayan bu iki şirket, kendilerine yeni bir yuva edindiler.

Resmi bir açıklama ile satınalmaları duyuran SoftBank Group’un CEO’su Masayoshi Son, akıllı robotik ürünlerinin Bilgi Devrimi’nin bir sonraki aşamasının ana iticisi olacağına inandıklarını iletti. Son, insan becerileri ile çözemeyeceğimiz birçok şey olduğunu ve robotların bu alanlarda bize çok yardımcı olacaklarını da söylüyor. Bu ikisi SoftBank’in ilk aldığı robotik şirketi değil. 2012’de Fransız kökenli Aldebaran Robotics’i satın almışlar ve Pepper isimli sevimli sosyal robotun tasarımına başlamışlardı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.