btbilgi

Kendi kendine giden arabalar denildiğinde genelde haberlerde ilk sıralanan ülkeler Çin, ABD, Güney Kore ve Japonya oluyor. Ama teknolojinin devlet tarafından desteklendiği bir ülke daha var ki, o da Hindistan. Ülkede birden fazla otonom araç girişimi, hem yerel yem de uluslararası müşterilere sunulmak üzere bekliyor.

Bunlardan biri iyi bilinen Hint otomobil markalarından Mahindra’dan geliyor. Aynı isimli milyar dolarlık dev şirketler grubunun bir parçası olan şirket 2014’de bir yarışma açmıştı. Kendi kendine gidebilen bir araç tasarlayacak genç girişimcilere 1 milyon dolar ödüllü bu yarışma, 670 ekibin katılımı ile gerçekleşti. Şimdi yarışmanın sonucuna geliniyor; Mahindra ‘e2o Plus’ isimli elektrikli arabasının yarı-otonom versiyonunu tanıtmaya başlamış.

Tata Motors da, yine Hindistan için multi-milyarlık gruplardan birinin parçası ve onlar da otonom arabalar ile ilgileniyor. Dahili robotik ve bilişsel sistemler bölümünde bu yönde araştırmalar yapıldığı bilinmekte. Firma henüz kesin planlarını öne çıkartmamış ama şirketler grubunun ilgilendiği birden fazla alan olduğu söyleniyor. Bunlar arasında otonom araçların kargo taşımacılığı, madencilik, tarım gibi farklı sektörlerde kullanımı da var.

Hindistan otonom araba teknolojisini gerçekleştirmek için atakta
Kaynak: Toto Elxsi

Bir başka Hindistan kökenli şirket olan Tata Elxsi ise bir tasarım firması. Kendi kendine gidebilen, ‘Autonomai’ isimli araç platformunu geliştirmiş olan Tata Elxsi, yeni bir duyuruda bu platformu uluslararası bir müşteriye lisansladığını açıklamış. Daha ilk aşamada Hindistan dışına açılmaya niyetleri var gibi gözüküyor. Ülkede kendilerinin üreteceği donanım ve yazılımı yurtdışına pazarlamayı hedefliyorlar.

http://www.tataelxsi.com/whats-new/press-releases/Tata%20ElxsiAutonomaidriverlesscarplatformselectedbyleadingOEM.html

Bakalım Hintli otonom arabaları ne zaman testlerde göreceğiz? Bu haberlere bakılırsa çok da uzun zaman almayacak. Anlaşılan herkes 2020 yılını bekliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.