btbilgi

Kanserle savaşmanın birden fazla yolu olabileceğine inanan araştırmacılar, ‘bağışıksal tedavi’ denilen yeni bir akımı yaratmış durumdalar. Bu tedavi şekli bir hastalığa karşı durmak için, vücudun kendi koruyucu mekanizmalarını harekete geçirmek prensibine dayanıyor. ETH Zurich’den bir grup son 4 yıldır F8-TNF isimli bir ilaç üzerinde çalışıyorlar ve sonunda işe yaramaya başladığı gözlemlenmiş.

Tümörlerle savaşta katil hücreleri kullanmanın yolu: F8-TNF
Koyu mor renkteki küçük katil hücreler, açık mor renkteki tümörlü hücreye saldırıyor (Kaynak: ETH Zurich)

F8-TNF kana enjekte edildiğinde, vücudun bağışıklık sistemindeki katil hücrelerini tetikliyor. İlaç ‘eklem uru’ da denilen sarkoma hücrelerini işaretliyor ve katil hücreleri onlara doğru yönlendiriyor. Normalde kendi başına tümörlü hücreleri farkedemeyen savunucular, bir hedef gösterildiğinde çok daha verimli şekilde çalışabiliyorlar.

İlk denemeler kanserli fareler üzerinde yapılmış. F8-TNF tedavisi ve kemoterapi birarada kullanılarak, tümörlerle savaşta etkili bir hibrit tedavi elde edildiği söyleniyor. Şimdilik bu seviyede bir etkinin ne tek başına bağışıklık yöntemleri, ne detek başına kemoterapi ile elde edilemediği de belirtilmiş. F8-TNF’nin çalışma şekli de, tümörlü hücrelerde beliren zararlı proteinleri saptamak üzerine. Bağışıklık sistemi savunucuları normalde bu tümörleri normal hücrelerden ayırt edemiyor, o yüzden de sistem tepki veremiyor. F8-TNF bu proteinlere işaret ederek katil hücreleri onların üzerine salıyor.

İlacın insanlarda etki etmesi beklenen versiyonu L19-TNF bu sene içinde Almanya’da denenecek. Ama ne etkisi olursa olsun, biliminsanları artık tümörlerin yapısı ve bağışıklık sisteminin nasıl çalıştığı üzerine daha fazla şey biliyorlar. Kanserle tedavi süreçlerinde önemli bir adım daha atıldı denilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.