btbilgi

Elektrikli otomobiller her ne kadar yükselişte olsa bile, gelecekte fosil yakıt bazlı arabaların krallığını almak için hala bazı şeyler eksik. Bunlardan biri göreceli olarak kısa menzilleri, bir diğer faktör ise şarj edilmeleri için kaybettiğimiz süre. Batarya teknolojisi de hızla ilerliyor ve en azından ikincisini çözecek bir haber geldi: IF-Battery

ABD, Indiana’daki Purdue Üniversitesi’nden bir ekip anında şarj edilebilen bir batarya teknolojisi geliştirmişler. IF-Battery ismindeki ürün hem çevreye zarar vermiyor, hem güvenli, hem de uygun bir maliyetle seri üretimi yapılabilecek. Takıldığı tam elektrikli ve hibrit arabalar da, aynı benzinli ve dizel arabalar gibi çok kısa sürede doldurulup yola devam edebilir gibi gözüküyor.

Bu aslında bir çeşit sıvı batarya, yani enerji kaynağı elektrolit bir sıvı. Kullanıcıların tek yapması gereken şey bu sıvıyı değiştirmek, aynı normal bir arabanın benzinini doldurur gibi. Elektrikli arabanın batarya sıvısı bittiği zaman şoför bir şarj istasyonuna gelecek, tükenmiş sıvıyı dökecek ve yerine enerji yüklü sıvıyı koyup yoluna devam edebilecek. Dökülen sıvı güneş enerjisi veya başka bir temiz enerji yöntemiyle yeniden elektrolit yüklenebiliyor ve başka bir arabayı şarja hazır hale geliyor.

Araştırmacılar hala IF-Battery teknolojisini seri üretime geçirebilmek için çalışmalara devam ediyorlar. Tamamlanması için hem maddi, hem de üretimsel destek gerekli ama projenin potansiyeli de çok büyük. Elektrikli arabalar sonunda şehir dışı yolculuklara da çıkabilecek galiba, ne dersiniz?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.