btbilgi

Yüzme sporu fiziksel olarak bireysel bir spor olmasının yanında, antrenmanda tüm yüzülen mesafelerde kafanızın içinde monolog olarak konuşmalarınız ile psikolojik olarak da bireyseldir. Antrenmanlarda  antrenörünüzden çok, kendinize ne kadar iyi antrenörlük yaptığınız önemlidir. Çünkü vücudunuzu en iyi siz tanıyorsunuz, ya da tanımalısınız.

Herhangi bir spor kariyerinizde amaçlarınızı gerçekleştirmek için daha neler yapabileceğinizi antrenörünüze sorduğunuzda şu sorularla karşılaşırsınız.

  • Dengeli bir beslenme düzenin olduğundan emin misin ?
  • Hidrasyonunu artırıyor musun?
  • Gelişimin anahtarı dinlenme, uyku kalitesi ve uyku süresi bunlar nasıl ?
  • Evde esnekliğini artırmak için çaba sarfediyor musun?

Yani, kendi bireysel antrenörlüğünüzün performans gelişiminde çok büyük rolü var. Bu durumda kendi kendinizin antrenörlüğünü yapabilmek, geriye dönük takibi sağlayabilmek ve aynı zamanda motivasyonunuzu yüksek tutabilmek için bir kaç teknolojik alet ve aplikasyon kullanabilirsiniz. Size  kullandığım bu teknolojiler arasından en önemli iki tanesinden bahsedeceğim.

Bunlardan birincisi, tabletime yüklemiş olduğum ‘Swim Workout for Coaches’ programı. Antrenmanların her mesafesini ve dinlenme süresini bu programa girebiliyorsunuz. Antrenmana başlamadan, başlat düğmesine basıp, kulvar başına tableti su geçirmez kılıfı ile bırakabilirsiniz. Tüm antrenman boyunca sanki antrenör başınızda gibi çalışmanızı sağlıyor ve derecelerinizi de rahatlıkla kontrol edebiliyorsunuz. Program içerisinden ayrıca aylık kaç metre mesafe yüzdüğünüzü görebiliyorsunuz. Bunun yanında, toplam mesafenin yüzde kaçında ayak çalışması yada kol çalışması yapıldığı gibi tüm veriler karşınızda.

 

Kullandığım ikinci alet ise, akıllı saatim. Ben Garmin marka yüzmeyi ölçebilen bir akıllı saat kullanıyorum.  Fakat kullanmak istediğiniz akıllı saatte aramanız gereken özellikler tam olarak kaç kol atıldığı, bir kulaçta ne kadar mesafe alındığı, kelebek yada kurbağa yüzüldüğünü farkedip kaydediyor olması. Eğer tüm antrenmanı kaydederseniz,benim  ‘Garmin connect’ adlı programda yaptığım gibi  eşleşen bir programda tüm verileri grafik olarak görebiliyorsunuz.

Antrenörün  sorduğu sorulardan bir diğeri olan uyku düzeni ve verimliliğini de, akıllı saatiniz ile takip edebilirsiniz. Saat uykuda hareketleri, derin uyku gibi tüm verileri ölçüyor ve Garmin Connect’te resimdeki gibi grafik halinde veriyor.

Garmin connect ve diğer akıllı saatlerin izleme programlarının en güzel ve en çok kullandığım özelliklerinden biri, motivasyon aracı olması. Arkadaşlarım ile Garmin connect üzerinden birbirimizi ekleyip, yarışabiliyoruz. Bu da benim antrenmanlarım sırasında motivasyonumu artıran bir özellik olarak karşıma çıkıyor. Ayrıca gruplara üye olup dünyanın her yerinden yüzücüler, koşucular, bisikletçiler gibi farklı disiplinlerdeki sporcularla kapışabiliyorsunuz.

Yüzmek için önce isteğiniz, disiplininiz, ölçebilmek araçlarınız ve motivasyonunuzu yükseltecek dayanma noktalarınız olması kendi kendinize sadece yüzme değil her sporu yapabilmenizi sağlıyor.  Buradan yola çıkarak siz de kendi kendinizin antrenörü olabilirsiniz.

Spor ile kalın…

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Sporun bir aile geleneği olduğu ortamda yetişen Umut Sönmez ufak yaşta koşu ile başladığı sporcu yaşamına 1992-1993 yıllarında hentbol ve yüzme branşlarında lisanslı sporcu olarak devam eder. Yüzme ile devam ettirdiği spor hayatında lisanslı olarak Sutopu ve Sualtı Hokeyi dallarında da yarışmalara katılmıştır. Sönmez bir kamu bankasının IT departmanında yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır.