btbilgi

Bazılarınızın beni tanıdığını, bazılarının da hiç tanımadığını varsayarak en baştan başlamak istiyorum. Ben İsviçreliyim, uzun zamandır Türkiye’de yaşıyorum ve çok küçük yaşta koşmaya başladım. Neredeyse yürümeye başladığım zaman babamla koşmaya başladım. Dört veya beş yaşındayken ilk koşu yarışına katıldım. Tüm hayatımda hep koştum, bazen kısa mesafe bazen daha uzun mesafe ve bazen de çok uzun mesafeler (50 km, 80 km, 100 km). Fakat bir senedir triatlon yapıyorum.

Koşudan triatlona nasıl geçiş yapabileceğinizi size anlatmak istiyorum. Göreceğiniz gibi çok zor değil sadece püf noktaları var ve bugün onları sizinle paylaşacağım. Devam etmeden önce triatlon nedir, biraz onu anlatalım. Triatlon üç branştan oluşan bir spor dalıdır. Bu branşlar sırasıyla yüzme, bisiklet ve koşunun peşi sıra yapılmasıdır.

Bu alanda düzenlenen yarışlar farklı mesafeleri içerebilir. Bunları  sprint (750 m yüzme, 20 km bisiklet, 5 km koşu), Olimpik (1500 m yüzme, 40 km bisiklet, 10 km koşu), IM 70.3 – half ironman (1900 m yüzme, 90 km bisiklet, 21.1 km koşu), IM 140.6 – full ironman (3800 m yüzme, 180 km bisiklet, 42.195 koşu) sıralayabiliriz.

Sadece koşmaktan sıkılmaya başlasaydınız veya yeni bir meydan okuma arıyorsanız triatlona başlamak çok keyif verici bir proje olabilir. Başlamadan önce bu 3 püf noktasına dikkat ederseniz o zaman koşudan triatlona geçişiniz de çok daha kolay olacaktır.

Organizasyon
Koşucular haftada birkaç antrenman yapıyor, bu antremanlar birbirinden farklı ve çeşitli de olabiliyor. İnterval koşu, uzun koşu, tempolo koşu, fartlek koşusu. Bazı koşucular koşu dışında fitness yaparken, bazen başka spor dallarında spor yapmaya çalışıyor ama çoğunlukla en çok koştuklarını gözlüyoruz.

Triatlon yapmak için eşit ağırlıklı triatlonu oluşturan üç branşta yüzme, bisiklet ve  koşu da antrenman yapmak gerekiyor. Her şeyden önce iyi bir organizasyon olmalı.

Genelde triatletler ya da  online antrenman programı veya gerçek koçtan antrenman programı konusunda destek alınıyor. Program haftalık veya aylık olarak sporcuya ulaşıyor. Tavsiyem her Pazar akşamı 30 dakika ayrılın ve antrenman programı, iş programı, aile ve sosyal hayat ile ilgili planları beraber bakınca genel haftalık programı oluşturmaya çalışın.

Özellikle hangi malzeme hangi gün kullanacağını planlayın aynı şekilde yiyeceklerinizi planlayın. İyi bir plan oluşturmak başarının ilk adımı. Triatlon antrenmanı bazı günler çift antrenman ister. Mesela sabah erken bisiklete binme ile başlar ve akşam yüzme antrenmanı ile sonlanır. Bunu yaparken her zaman bir spor çantası ve yiyeceklerinizle birlikte yola çıkacaksınız. Ayni şekilde neredeyse her gün antrenmanlarda giyeceğiniz  giyeceklerinizi de hazırlamayı unutmayın.

Dinlenme

Genel olarak sporcular için dinlenme önemlidir. Fakat triatletler için dinlenmek gerçekten çok önemlidir. Çünkü haftalık antrenman sayısı yüksek ve farklı branşlarda yapılan antrenmanlar fiziksel yorgunluğun dışında zihinsel olarak da sizi yorabilir. Bu süre içinde hep bir telaş içinde olabilirsiniz. Evet triatlon antrenmanı vakit ister ve antrenmanları iş hayatı ve sosyal hayat ile bağdaştırabilmek bazen stres yaratabilir. Tüm bu sebeplerden yeterli uyku ve dinlenme önemli ve gereklidir. Bu süreçte bazen sosyal hayatınızı kısaltmak gerekecek, ekstra 2-3 saat uykuyu arkadaşlarınızla yiyeceğiniz akşam yemeğine tercih edeceğiniz zamanlar olacaktır.

Sabır

Triatlonda farklı üç branş olduğu için üçünde aynı seviyede olmak imkansız. İllaki bir sporda daha hafif olacaksınız. Koşu geçmişli sporcuların sıklıkla en zayıf branşı yüzmedir. Yüzme iyi bir teknik ister. Bunu öğrenmek için hem sabır, hem de dışarıdan destek almak faydalıdır. Seviyenize göre özel ders veya bir yüzme takımı ile beraber yüzmek ve antrenman yapmanızı öneririm. Evet, triatlon öğrenmek kendinizi geliştirmek için sabır ister. Aynı zamanda triatlon sporcuların egosunu azaltır. Çünkü üç sporda başarılı olmanın imkansızlığı ve  bir yarış esnasında sanki ayrı 3 yarışı yaşayacak olmanız zaman içinde sizi farklılaştıracaktır. Belki iki branşta çok iyi olacaksınız ve üçüncü de gelişmeye açık taraflarınız olacak. Önemli olan ilerlemek, devam etmek ve motivasyonunuzu yüksek tutmak.

Hakikaten istek, disiplin, azim, dengeli ve sağlıklı bir beslenme ile herkes bir triatlet olabilir. Tecrübemi, nasıl antrenman yaptığımı, nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizinle her ay paylaşacağım. Nisan 2016’da başladığım triatlon antrenmanlarından bir ay sonra Antalya’da ilk triatlon yarışına katıldım ve 3’üncü oldum (Olimpik mesafe). Dört ay sonra Eylül ayında Kuşadaşı’nda Türkiye Triatlon Şampiyonası’nında 30+ yaş kategorisinde üçüncülüğü kazandım ve Ekim ayında Antalya’da Gloria Ironman 70.3 yarışında 5’inci oldum. 2017 Türkiye’de düzenlenen triatlon yarışlarına ve 3 tane Ironman 70.3 yarışına katılacağım. Daha fazla bilgi almak isterseniz instagram’da  beni takip edebilir veya bana bir e-mail gönderebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İsviçreli olan, 2008'den itibaren Türkiye'de ikamet eden Coraline Chapatte, multi disiplinlerde spor yapan bir atlettir. İsviçre'de Ekonomi üzerine 2005 yılında eğitimini tamamlamış olan Chapatte Marmara Üniversitesi'nde spor psikolojisi ve spor yönetimi yüksek lisansı yapmaktadır. 5 dil konuşan Coraline (Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca), Türkiye'de ve İsviçre'de dergi ve gazete yazarı, spor ve triatlon koçu, sunucu ve motivasyon konuşmacısı olarak yer alan Chapatte'nin kaleme aldığı konular arasında zihinsel antrenman, zihinsel dayanıklık, doruk performans ve triatlon antrenmanları yer almaktadır.