btbilgi

Geçtiğimiz ABD Başkanlık seçimlerinden beri kafaları kurcalayan bir konu var. Acaba Rus kökenli hacker birimleri başkanlık seçimi sürecini etkileyecek şekilde bazı gizli saldırılarda bulundu mu? Bulundularsa bu durum seçimi nasıl ve ne derece etkiledi? Yeni sızdırılan bir NSA (National Security Agency) belgesinin bunun gerçekleştirdiği yönünde kanıtlar bulundurduğu iddia ediliyor.

The Intercept sitesinde yayınlanan habere göre, sızdırılan NSA belgesi Rus hackerların seçim için kullanılan altyapıya, yazılıma ve görevlilere yönelik sibersaldırı düzenlediğini açıklamakta. Bu saldırıların yoğunlaştığı noktalar oy verme için kullanılan bir uygulama ve 100’den fazla yerel seçim görevlisinin e-posta adresleri olarak ifade edilmiş. Bu belgenin açığa çıkartılmasından hemen sonra, FBI’ın 25 yaşındaki eski NSA iş ortağı Reality Leigh Winner’ı bir gizli belge sızdırma durumu ile ilgili suçlaması da dikkatleri çekti.

5 sayfalık gizli belgede ABD başkanlık seçim sonuçlarının herhangi bir yönde etkilenmediği ama Rus istihbarat örgütlerinin işin ucunda olduğu belirtilmiş. Belgede “Rusya Genel Kurmay Başkanlığı Ana İstihbarat Direktörlüğü’nden görevliler, Ağutos 2016 tarihinde seçim kaynaklı donanım ve yazılım çözümleri ile ilgili bilgi edinmek amacıyla, bir ABD şirketinin sunucularına sibersaldırı düzenlemiştir” cümlesi yer alıyor. Belgede NSA’in bu bilgiye Nisan 2017 tarihinde erişmiş olduğu da belirtilmiş. Belgenin tarihi ise 5 Mayıs 2017.

Sızdırılmış NSA belgesi Rus hacker aktivitelerini ifşa ediyor
Kaynak: The Intercept

Belgede ayrıca “Rus görevlilerin elde ettiği bilgiler, sıfırdan üretilmiş bir e-posta hesabı üzerinden oylama kayıt sistemi görevlilerine karşı bir bilgi çalma ve sahtekarlık kampanyası düzenlemek için kullanılmıştır” ifadesi de bulunmakta. Ek olarak “Belirtilen görevlilere karşı başlatılmış sibersaldırının başarısı, çalınmış olan potansiyel bilgilerin miktarı ve içeriği saptanamamıştır” cümlesi de yazılı. Yaratılan e-posta hesapları üzerinden seçimin sonucu etkilemeye yönelik sahte ürün ve servislerin de sunulduğu da söyleniyor.

The Intercept’in sunduğu gizli NSA belgesi ve sibersaldırıların ayrıntıları sitede uzun ve ayrıntılı şekilde anlatılmakta. Belgenin ortaya çıkış tarihinden birkaç gün önce Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin bir açıklama yapmış ve hükümetinin sibersaldırılarla hiçbir alakası olmadığı konusunda ısrar etmişti. Putin, ABD hükümetine karşı böyle bir saldırının mümkün olabileceğine şans bile vermediğini söyledi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.