btbilgi

Avrupa şehirlerinin hava kirliliği sorununa alternatif bir çözüm İsviçre’den geliyor. Climeworks AG isimli firma, Avrupa çapındaki ilk karbondioksit toplayıcı tesisini kullanıma açmış durumda. Buna çok benzer benzer bir makineyi daha önce Çin’de görmüştük. Studio Roosegarde tarafından üretilen ve Pekin’de inşa edilen kulenin aynı şekilde karbondioksit topladığını biliyoruz. Bölgedeki kirlilik ölçümlerine bakılırsa cihaz işe yarıyor.

Acaba Zürih’deki tesis de işe yarayacak mı? Tasarımcı firma tesisin yılda 900 ton karbondioksit toplayacağını ifade ediyor. Bu da yaklaşık 200 arabanın ürettiği miktarda gaz demek. Climeworks AG bu tesisin geleceği konusunda çok tutkulu. Dünya çapında kurulacak 250 bin adet benzer tesis sayesinde, dünya üzerindeki CO2 üretiminin yüzde 1’ini toplamayı hayal ediyorlar. Firma bu çözümün ölçeklenebilir ve geliştirilebilir olduğunu da belirtiyor.

Climeworks AG’nin dev karbondioksit emicisi Zürih’i temizliyor

Karbondioksit emicisi, atıklardan ısı elde eden bir başka tesisin üzerine monte edilmiş durumda. Alttaki tesisten yükselen kirli hava pervaneler yardımı ile CO2 toplama tesisine geliyor. Buradaki filtreler dolduğu zaman karbondioksit 100 derecelik ısı ile ayrıştırılıyor ve borularla bir seraya aktarılıyor. Gebrüder Meier Primanatura AG tarafından inşa edilen serada, sebze yetiştirmek için CO2 gazı bitkilerin üzerinde kullanılıyor. CO2 temizlendikten sonra ayrıca çeşitli içeceklerin gazlandırılmasında da kullanılabilir hale geliyor.

Bu tür bir tesisin büyük resim içinde işe yaramayacağını savunanlar da var. MIT’den (Massachusetts Institute of Technology) araştırmacı Howard Herzog karbondioksit toplamanın bu tür yan tesislerde değil, direk olarak fosil yakıt tüketen enerji santrallerinde yapılması gerektiğini düşünenlerden. Bu yöntemin fiyat/performans olarak da daha verimli olacağı ifade edilmekte. Climeworks AG ise henüz ton başına maliyetle ilgili resmi bilgi vermemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.