btbilgi

Geçen Perşembe günü ABD halkı, idari yöneticileri ve endüstrileri için çok önemli bir gündü. ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Paris Antlaşması protokolünden çıktığını resmi olarak açıkladı. Dünyayı korumak amaçlı bu antlaşmadan çıkma kararı tüm ABD’nin üzerine bir kara bulut gibi inse de, çok hızlı şekilde güneş ışınları göründü.

Bir hafta içerisinde ülkenin neredeyse tüm valileri, belediye başkanları, üniversite görevlileri ve önde gelen şirketleri çevreyi korumaya and içercesine, farklı çevre koruma yapıları etrafında toplanmaya başladılar. İlk adımı atan Pittsburg belediye başkanı oldu ve Trump’ın açıklamasından kısa süre sonra Paris Antlaşması hedeflerine uyma çabasından vazgeçmeyeceklerini söyledi. Bir gün içinde ona 82 belediye başkanı daha katıldı ve bir imza kampanyası oluşturdular. Bu Pazartesi günü kampanyaya katılan belediye başkanlarının sayısı 200’ün üzerine çıktı.

Bir diğer tepki hareketi de ‘We Are Still In’ kampanyası ile geldi. Bu kampanyaya da 125 belediye başkanı, 9 vali, 183 üniversite dekanı ve 900’den fazla şirketin temsilcileri katıldığını ifade etti. Bu deklarasyonda herkes iklim değişikliğini engellemek için gerekli hedeflere yönelik çalışacaklarına söz verdiler. New York, Kaliforniya ve Washington valileri (üç eyaletin nüfusu ABD toplamının yüzde 20’sini oluşturmakta) ‘Climate Alliance’ adında bir diğer ortaklığa daha imza attı ve Paris Antlaşması’nı halen tanıdıklarını ve bu yönde çalışacaklarını açıkladılar. Pazartesi gününe kadar 17 vali daha bu ortaklığı desteklediklerini yazılı şekilde bildirdiler.

Trump’a rağmen: ABD’den ortaklaşa Paris Antlaşması’na uyma sözü

Harekete maddi yönden destek verenler de var. Mike Bloomberg’in kurduğu ‘Bloomberg Philanthropies’ isimli yardım kurumu, Birleşmiş Milletler’in Paris Antlaşması hedeflerini gözetildiğine emin olmak için kurduğu birime 15 milyon dolar bağışta bulundu. Bu para, birimin eski üye ABD’nin hükümetinden artık alamayacağı fonun karşılığı. Bloomberg Philanthropies ayrıca antlaşmaya destek veren tüm kesimlerin imzalarını toplayıp BM’nin bu birimine iletti. Bu yöndeki hareketlerin, verilen sözlerin ve bağışların artarak devam edeceği tahmin ediliyor.

Tüm bu hareketler Trump’a rağmen ABD’nin dünyayı koruma konusunda ne kadar kararlı ve hevesli olduğunu gösteriyor. ABD hükümeti antlaşmayı imzaladığında 2025’e kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 26-28 oranında azaltma sözü vermişti. Bu sözü tutmak artık ABD belediyelerinin, endüstrilerinin ve halkının elinde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.