btbilgi

Makine öğrenme teknolojisi yapay zekalara belli bir işlevi doğru gerçekleştirmek için, çoklu tekrarlarla deneme/yanılma yaptırmaya dayanıyor. Bazen bu tür bir yöntem yaratıcı çalışmalara da yol açabiliyor. Pix2Pix de böyle bir deneme. Siz bilgisayara bir karakalem çizim yapıyorsunuz, o da çiziminizi gerçek bir fotoya çevirmeye çalışıyor. Tabi eğer çizim konusunda beceriksizseniz ortaya kabuslara layık canavarlar da çıkabilir.

Pix2Pix projesinin algoritması, ‘generative adversarial network’ (GAN) denilen bir eğitim metodu kullanıyor. Bu yöntem bir yapay zekaya mümkün olduğu kadar çok girdi verip, çözüme ulaşmasını sağlamak için malzeme oluşturmaya dayanmakta. Bu örnekte ise kullanıcılar sisteme basit bir çizim veriyor, AI ise varolan foto ve görsellerden yararlanarak çizimdeki öğeleri yeniden oluşturmaya uğraşıyor. Eğer çok iyi bir çizim yaptıysanız sonuç çok güzel çıkabilir.

Pix2Pix makine öğrenme ile eskizlerden canavarlar yaratıyor

Ama kötü çizimlerde Pix2Pix gerçekten de sokakta görseniz kaçacağınız cinsten feci yaratıklar oluşturuyor. Normalde GAN metodunda kullanılan verisetleri devasa olur, böylece istenene en yakın sonuç elde etmek daha kolaylaşır. Ama Pix2Pix’e göreceli olarak küçük bir görsel veriseti yüklenmiş. Kötü eskizlerden başarılı sonuçlar çıkartamamasının sebebi bu. Ama yine de elinden geleni yapıyor diyebiliriz.

Sistemin sunucusu oldukça popüler, o yüzden çiziminizi hemen analiz edemeyebilir. Israrcı olun ve eskizinizi bitirdikten sonra hata mesajı veriyorsa ‘Process’ düğmesine birkaç kez tıklayın. Eğer işlem başlarsa, verdiğiniz çizimi haritalama ve saptanan öğelerin yerine veritabanındaki en uygun bulduğu öğeleri koyma kısmı saniyeler sürüyor. Pix2Pix’in ortaya çıkardığı imajı kaydedip saklayabilir, arkadaşlarınıza gösterip hava atabilirsiniz.

Her ne kadar GAN metodu birçok farklı alanda işe yarayacak olsa bile, yapay zekaların hala bir insanın ne olduğu konusunda pek fazla bilgileri olmadığına emin olabiliriz. Yine de her zaman suçu kendi el becerimizin yetersizliğine vermek mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.