btbilgi

Geçtiğimiz sene ünlü tasarımcı Yves Béhar ve MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) yenilikçi projelere imza atmış bölümü Media Lab’in ortak bir mobilya projesi duyurulmuştu. Ori ismindeki bu modüler mobilya sistemi için şimdi önsiparişler başladı. “Bir kutuda daire” (apartment-in-a-box) diye lanse edilen sistem öncelikle platformu alıp üzerine ürün geliştirecek firmalara sunuluyor.

Ori sistemi çok pratik şekilde evinizin tasarımını değiştirmeye yarıyor. Özellikle küçük metrekareli daireler için tasarlanmış. Bir tuşa basarak daireniz yatak odası, salon veya ofise dönüşebiliyor. Sistem farklı konfigürasyonlara kendi kendine giriyor, yani siz hiçbir şeye dokunmuyorsunuz. Hatta sisteme akıllı telefon uygulaması veya Alexa gibi bir dijital asistan üzerinden sesle komut vermek bile mümkün.

Kompakt Ori modülü içinde saklanabilen bir yatak, dolap, çalışma masaları, oturma odası gibi işlevler barındırabiliyor. Farklı işlevlere açılan veya kayan parçalar sayesinde ulaşılıyor. Sistem bunun için sadece normal bir elektrik prizine ihtiyaç duymakta. Ayrıca çeşitli yerlerinde raflar, gözler ve depo alanları var. Sistem ‘Full’ ve ‘Queen’ isimli iki boyda, açık ve koyu olmak üzere iki renk setinde satılıyor. Ori’yi kurmak için bir ekibe ihtiyacınız var, yani satın alıp da IKEA mobilyaları gibi kendi kendinize kurmayı beklemeyin.

Sırf bu projeyi gerçekleştirmek için kurulmuş firmanın CEO’su ve kurucularından Hasier Larrea, Ori sisteminin modüler mobilya alanında sadece bir başlangıç olduğunu ifade ediyor. Altında yatan kontrol ve mekanik teknolojilerinin başka alanlara da uygulandığını yakın gelecekte görebiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.