btbilgi

Türkiye Bilişim Vakfı, Türkiye’de ilk kez matematik ve fen bilimleri alanlarındaki eğitim oyunlarının ödüllendirileceği bir yarışma başlatıyor. KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması; ilkokul, ortaokul ve lise eğitim düzeylerinde, bilişim teknolojilerinin eğitimdeki önemini ve katkısını vurgulamak, bu alanda fikir üreten, uygulama geliştiren ve uyarlama yapan kişi ve kurumların çalışmalarına güç katmak ve yetişmekte olan kuşakları özendirmek amacıyla düzenleniyor. Yarışmanın temelinde yatan düşünce Dijital Oyunlar ile eğitim sistemindeki öğrenmeye kaldıraç olacağı, ezber yerine eğlenerek öğrenmenin çocukları öğrenmeye yakınlaştırdığı vurgulanıyor.

Eczacıbaşı Topluluğu’nun 75’inci yılı kapsamında ana sponsorluğunu üstlendiği yarışmanın tanıtım toplantısında konuşan TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, TBV olarak yıllardır Türkiye’yi bilgi toplumuna dönüştürmek amacıi le çalıştıklarını vurgulayarak,  “Alışkanlıklarımıza göre oyun ve eğitim birbirine genellikle ters düşmüştür. Bugün eriştiğimiz teknolojik düzey, oyunu, özellikle fen ve matematik eğitiminde, kuralları ve formülleri ezberlemekten çok daha öteye, keyif alarak kullanabilme olanağını sağlıyor. Ezbere dayalı bir sistem yerine oyunla eğlenerek öğrenmenin desteklendiği bir sistemden yanayız” dedi.

Matematik, fen ve teknolojinin, anlaşıldıkça anlam kazandığını, anlam kazandıkça da sevildiğini ve ilgi duyulduğunu, sevildikçe beceri düzeyinin arttığını vurgulayarak, Oyunlaştırmanın bu açıdan eğitim için çok güzel fırsatlar yarattığını, bu becerilerin, çocukların ve gençlerin alışkın oldukları oyun yöntemiyle öğretilmesinin ise yenilikçi bir yaklaşım olduğunun üzerinde durdu.

Ülkemizin bir bilgi toplumu niteliği kazanmasını vizyon ve misyon edinmiş olan Türkiye Bilişim Vakfı olarak, bu yenilikçiliğin sağlayacağı katma değerle, eğitim düzeyimize yenilikçi bir katkı yapmayı amaçladıklarıı belirten TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı sözlerine şu şekilde devam etti; “Bu yenilikçi katkının adı kısaca KOD Ödülleri. Açılımı: K12 Oyun Destekli Eğitim Ödül Programı. K12 dediğimiz için ilkokul, ortaokul, liseyi kapsayan 4+4+4 uygulamasında Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun bir çerçevede, çocuklara ve gençlere, matematiği, fen bilimlerini, oyunlaştırarak öğretme teknolojisini teşvik etmeye karar verdik.

Ülkemizde oyun konusunda çalışan çok başarılı girişimciler var. Becerilerini, sadece oyun yazılımı için değil, oyunlaştırılmış eğitim yazılımı için ortaya koysunlar biz de onları teşvik edelim.”

Veri temelli ekonomi için Matematik ve Fen Bilimleri önemli

TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı ivme yaratmaya çalıştıkları alanda gördükleri büyük resmi şu şekilde açıkladı: “Matematik ve fende güçlü öğrencilerin, üniversite eğitiminde mühendislik ve teknoloji dallarını seçtiğini biliyoruz. Bunun gerçekleşmesi için, gençlerimizin, daha “ağaç yaş iken” matematiği, feni ve teknolojiyi sevmelerini sağlayabiliriz.

Bu konulardan çekinen, öğrenemeyen, hevesi kaçan gençlerimiz, ülkemizin geleceği açısından kayıptır. Çünkü matematik ve fen ağırlıklı beceriler, veri temelli bir ekonomiyi yönetmek için gerekli. Bu sosyal sermayeden yoksun ülkelerin ekonomileri de geride kalıyor.

TBV olarak vizyonumuz ülkemizde eğitimin ezberden ziyade, anlayarak, pozitif bir enerjiyle ve zevk alarak gençlerin üretim çağına neşeli ve verimli bir şekilde girmelerini sağlamak.”

Son katılım 30 Kasım 2017

Yarışma sayesinde, Türkiye’de ilk kez matematik ve fen bilimleri alanlarındaki eğitim oyunları ödüllendirilerek eğitim sistemindeki yerini alacak. 6 Haziran 2017 tarihi itibariyle başlayan yarışmanın başvuru süresi 30 Kasım’da sona erecek. Yarışmaya, matematik ve fen bilimlerinde öğrenmeye katkı sağlayacak dijital oyun ya da dijital oyun fikri üretenler katılabilecek.

Ödüller ve jüri

Toplam ödüllerin 70 bin TL’yi bulduğu yarışmada, Yapı Kredi’nin de özel bir ödülü olacak. Yarışma jürisinde, TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, Purple PAN Creative Agency Kurucusu ve Kreatif Direktör Ozan Aydemir, Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Bölüm Başkanı Güven Çatak, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemleri Öğretim Görevlisi Dr. Tonguç İbrahim Sezen, Adapazarı Enka Okulları Müdürü Dr. Özlem Mecit ve Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan yer alıyor.

Netmarble Türkiye, Yapı Kredi ve Medinova’nın destek sponsoru oldukları KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması’nın iletişim sponsorluğunu ise CC Media, Hardware Plus, Karnaval, Manibux, StartersHUB, Purplepan ve Webrazzi üstlendi.

Güniz Karaman

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.