btbilgi

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Apple, dün düzenlediği WWDC 2017 (Worldwide Developers Conference – Dünya Geliştiriciler Konferansı) etkinliğinde önemli bazı tanıtımlar yaptı. 5 bin geliştirici ve katılımcı 2,5 saat boyunca Tim Cook ve üst düzey Apple yöneticilerinin iPhone’dan iPad’e, MacOS’den Apple Watch’a kadar farklı konulardaki anonslarını dikkatle dinledi. İşte bu duyuruların en önemlileri:

HomePod

Akıllı dijital asistan Siri’nin bu sene içinde bir duyuru ile evlerimize geleceğini daha önce haber vermiştik. Pek beklenmeyen şey ise, bu duyurunun WWDC 2017’de yapılmasıydı. Ama duyuru geldi; cihazın adı HomePod, 7inç’lik silindirik bir hoparlör ve Apple A8 işlemci kullanıyor. Beklenen her şeyi yapabilecek, Aralık ayında piyasada olacak, 350 dolara satışa çıkacağı söylendi.

Yeni iMac Pro

En yeni seri iMac bilgisayarlar yine güncellenmiş şekilde önümüze çıktı. 22Teraflops’a kadar işlem gücü, 128GB’e kadar bellek seçenekleri ve 4TB’a kadar çıkan depo alanı olacak. Yeni tüm iMac ve MacBook ürünlerinde Intel’in Kaby Lake işlemcileri yer alıyor. Ürünler ABD’de 1,299 dolardan başlayan fiyatlarda satışa çıkacak ama en üst seviyede 5 bin dolar gibi uçuk bir rakam ifade ediliyor.

macOS High Sierra

Yazılım odaklı WWDC 2017’de bir işletim sistemi güncellemesi görmeyi zaten bekliyorduk. High Sierra kodlu yeni sürüm daha hızlı Safari tarayıcısı, ekstra web güvenlik mekanizmaları, yeni Mail ve Photo özellikleri ve yeni Apple File System ile geliyor. High Sierra şu anda geliştiricilere açılmış durumda ama sonbahar aylarında tüm kullanıcılara sunulacak.

iOS 11

WWDC 2017’de ayrıca iPhone ve iPad’lerin işletim sistemi iOS’in 11’inci versiyonu da tanıtıldı. Görüntü olarak pek fark olmasa bile Maps, Photos, Messages, Apple Pay gibi bir çok uygulamaya yenilikler geliyor. En büyük değişikliğe uğrayan App Store ise farklı bir tasarımla karşımıza çıkacak. iOS 11 yılın ikinci yarısında kullanıcıların indirmesi için hazır olacak.

iPhone’da Artırılmış Gerçeklik

Tüm büyük teknoloji firmaları ve telefon üreticileri artırılmış ve/veya sanal gerçekliğin bir şekilde ucundan tutarken, Apple’ın bu konuda bir hareket yapmaması beklenemezdi. Daha önce ufak tefek söylentilerini duymuştuk ama bu sefer resmileşti. İmaj tanıma teknolojisi kullanacak iPhone, kameradan gördüğü nesneleri tanıyacak ve çevrelerine bilgisayar grafiklerini kaplayarak bize gösterecek. Burada en önemli şey, dünya üzerindeki yüzmilyonlarca iPhone ve iPad’in birdenbire AR platformuna dönüşecek olması.

Apple’ın WWDC 2017 sunumunun tamamını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.