btbilgi

Türk girişimi Copyrobo, Dubai’de Smart Dubai Office ve 1776 tarafından düzenlenen Dubai Blockchain Challenge Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

Dubai’nin 2020 yılına kadar ilk blockchain kenti olma hedefi doğrultusunda düzenlenen yarışmaya enerji, telif hakları, gayrimenkul, varlık yönetimi, ödemeler, eğitim, sağlık hizmetleri, tedarik zinciri yönetimi ve sosyal davranış konularında 100’den fazla proje katıldı. Yarışmada, Blockchain ve nitelikli elektronik imza altyapısı ile oluşturulan telif hakları ve varlık kanıtı alanlarında değerlendirilen Copyrobo Projesi Jüri Özel Ödülü’ne layık görülerek Dubai’nin 2020 Blockchain şehri olma hedeflerinin mimarisini oluşturacak ilk 5 şirket arasına girdi.

Tüm dünyadan 100’ün üzerinde projenin değerlendirildiği, 6 kıtadan 21 finalistin katıldığı yarışmada Copyrobo’nun CEO’su Hasan Kurtuluş ödülünü, Smart Dubai Office Genel Müdürü Dr. Aisha bin Bishr elinden aldı.

Ödül töreninde konuşan Smart Dubai Office Genel Müdürü Dr. Aisha bin Bishr, kazanan projeleri tebrik ederek, “Dubai’deki insanlara parlak bir gelecek sağlamak için yenilikçileri ve yenilikçiliği teşvik etmekten daha iyi bir yol yok. Dubai’deki şirketler ve devlet tüm alt yapısını güvenli alt yapı hizmeti sunan ve teknolojinin son noktası olan Blockchain teknolojisine bırakacak” dedi.

Türk girişimciler Hasan Kurtuluş ve Av. Kadir Kurtuluş’un geliştirdiği Copyrobo, cep telefonundan ve internet sitesi üzerinden telif ve patent almayı kolaylaştırıyor. Tüm dünyada en güvenli veri tabanı sitemlerinden bir olarak görülen blockchain teknolojisi ile çalışan Copyrobo, Blockchain Zaman Damgası uygulaması ile yazılı ve görsel belgeleri korumayı amaçlıyor.

Ödülle ilgili konuşan Copyrobo CEO’su Hasan Kurtuluş ‘’Dubai’nin 2020’ye kadar Blockchain şehri olma stratejisi ilham verici. Bu kapsamında Copyrobo’nun, Dubai için en önemli alt yapı sağlayıcılardan biri olmaya adaylığı dolayısıyla gurur duyuyoruz. Copyrobo tüm dünya üniversitelerinin, tasarım şirketlerinin, tekstil tasarım devlerinin, ar-ge merkezlerinin, mimarlık ofislerinin, yazılım şirketlerinin, reklam ajanslarının, startup’ların, tekno parkların yani eser üreten tüm kuruluş ve kişilerin eserlerini hukuki anlamda uluslararası kapsamda koruma altına alabilen dünyadaki tek mobil çözümdür. Bize düşen görev daha çok çalışmak ve telif hakları alanında geliştirilen Copyrobo alt yapısının diğer alanlara da hızla adapte edilmesini sağlamak olacaktır.’’ dedi.

Copyrobo kurucularından Av. Kadir Kurtuluş ise ‘’4 yıllık Copyrobo projesi çalışması ve Dubai ile öngörülen çalışmalar kapsamında edindiğimiz ve edineceğimiz tüm tecrübelerimizi hem Türkiye’de de kullanma hem de Türkiye’nin bu önemli teknolojinin kullanımında dünyada öncü olmasını arzu ediyoruz. Blockchain teknolojisi özellikle Fintech alanında bu sektörlere giriş bariyerlerini yok ederek güvenlik kalkanlarına, li̇sansa ve çalışanlara ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Bu noktada Türkiye’de hızlı hareket edilmesi ve mevzuat çalışmalarıyla sistemin öncülerinden olunması gerekmektedir. Aksi halde bankacılık sektörü önemli zararlar görebilir ve lokal kalarak global şirketlerle rekabet edemez noktaya gelebilir. Blockchain, önümüzdeki yıllarda tüm bankacılık işlemleri, tapu devirleri, ödeme sistemleri, değerli taşlar, telif hakları ve diğer hakların korunması, e-devlet çalışmaları, yerel ve genel seçimler, sağlık hizmetleri, e-ticaret, dijital sözleşmeler ve daha birçok alanın teknolojik altyapısı olacak.’’dedi.

Bu ödül Copyrobo’nun ilk başarısı değil

Copyrobo, Dubai Blockchain Challenge Jüri Özel Ödülü’nden önce Vietnam’da yapılan Echelon Asya En iyi 3. Start-up ödülü ve Bahreyn’de Eğitime Yardımcı En İyi Teknoloji ödüllerini aldı. Ayrıca Copyrobo kurucuları 2017 Haziran ayının ilk haftasında Moskova’ya hem girişimlerini tanıtmak hem de Blockchain ve Asya Girişimleri konularında konuşmacı olarak davet edildi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.