btbilgi

Tamamen kendi kendine gidebilen araçları henüz yollarımızda görmüyoruz. Ama tüm büyük otomotiv ve teknoloji firmalarının bunların testlerini çeşitli şehirlerde yaptıklarını okuyoruz. Bu gelişmelere ve analistlerin öngörülerine baktıkça otonom araba teknolojisi karşımıza ya insanların çok işine yarayacak, ya da çok zararlı olacak bir şey gibi sunuluyor.

Mesela otonom araçlar sayesinde yoğun/tıkalı trafiğin çok kolay çözülebileceğinden bahsediliyor. 2045 yılına kadar 600 bin insanın trafik kazalarında ölmesinin engellenebileceği söyleniyor. Diğer taraftan yakın gelecekte otonom taksiler ve kamyonlar yüzünden 5 milyon ticari şoförün işinden olacağı da iddia ediliyor. Intel’in yeni bir araştırması ise işin ekonomik tarafına bakıyor; kendi kendine gidecek arabaların dünya ekonomisine 7 trilyon dolarlık dev bir katkıda bulunacağını öngörmekte.

Araştırma firması Strategy Analytics ile gerçekleştirilen çalışmada, otonom araçların oluşturacağı iş alanlarının 2050 yılında sadece ABD’de bile 2 trilyonluk pazara dönüşeceğinden bahsedilmiş. Bu paranın büyük kısmı tabi ki teknolojinin kendisine sahip otomotiv ve teknoloji şirketlerine akacak. Ama bu araçların oluşturacağı yan iş alanları da var. Eğer doğru takip edilirse büyük gelir kaynağı olabilecek işlere üç adet örnek aşağıda:

Otonom arabalarla küresel ekonomiye 7 trilyon dolar destek
Kaynak: Intel / Strategy Analytics

O kadar veri nereye gidecek?

Yüzbinlerce, milyonlarla otonom arabanın üreteceği veri akıl almayacak miktarlarda olacak. Birilerinin bu veriyi toplaması, depolaması, analiz etmesi ve farklı kullanımlar için sunması gerekecek. Bu verilere araçları kullanan kişilerden toplanacak verileri de ekleyip, hepsini manalı hale getirmek için uzmanlar lazım. McKinsey’in bir araştırması otomobil veri endüstrisinin 2030’da 750 milyon dolar büyüklükte olacağını söylüyor.

Altyapı büyümeye devam etmeli

Gelen verilerin işlenmesi için uzman lazım olduğu kadar, verilerin depolanacağı bulut sunucu sistemlerinin işletilmesi ve korunması da gerekli olacak. Otonom araçların arka planındaki dev veri işleme merkezlerinde hataya yer olmayacak. Bunların doğru çalıştığını ve güvenli olduğunu takip edecek, ileri seviyede deneyim sahibi IT çalışanlarına her zaman ihtiyaç var.

Otonom da olsa araba tamir ister

Yollarımızda dolaşacak milyonlarca araba da normal arabalar gibi bakıma ihtiyaç duyacak. Neredeyse hepsi elektrikli olacak ve çok daha az mekanik parça içerecekler. Ama yine de eninde sonunda hepsi bir tamir istasyonuna gelecek. Milyonlarca arabanın tamiri için ne kadar çok uzman personel gerekeceğini bir düşünsenize. Bir de bunun yüzen, uçan versiyonları gelecek. Otomobil uzmanlarının yanında bir de IT uzmanları tamircilere katılacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.