btbilgi

Uzaydaki ikinci evimiz olacak ilk ticari uzay istasyonu için kalkış tarihi 2020. ABD’li Axiom Space isimli firma bazı görevleri Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) devralacak üssün çalışmalarına hızla devam ediyor. 2020’de yörüngeye yollanacak ilk parça, ISS’e takılacak bir modül olacak. Yeni istasyonun gelişimine oradan itibaren aralıklı olarak monte edilecek modüllerle devam edilecek.

Yeni istasyon öncelikle bir araştırma platformu ve ticari uzay yolculukları (yani uzay turistleri) için destinasyon görevi görecek. Axiom firması bu gezilere 2019 yılında yapılması hedeflenen 10 günlük ISS turları ile başlayacak. Bu istasyon daha sonra genişletildikçe insanlı Ay ve Mars görevleri için bir sıçrama noktası olacak. 2027 civarında ise istasyonun ana görevi olarak uzayda çeşitli malzemelerin üretimine ağırlık verilmesi planlanıyor.

Axiom Space yeni istasyon için 2024’e kadar toplamda yörüngeye 6 farklı modül yollamak niyetinde. Bu sürece kadarki tüm modüllerin üretimi ve fırlatılması 1,8 milyar dolara mal olacak. İstasyondaki araştırmaların özel şirketler tarafından sponsorluk ile yürütülmesi öngörülüyor. Sponsor firmalar istasyondaki laboratuvar malzemelerini sağlayacak ve karşılığında uzayda deneyler yaptırmaya hak kazanacaklar.

İkinci istasyonun üretim platormu rolü ise çoklu bir görev planı içeriyor. Üç boyutlu parça üretiminden, sadece uzayda üretimi mümkün olacak materyallere kadar birçok şey mümkün. Burada üretilecek parçaların hepsinin Dünya’ya gönderilmesi de söz konusu değil. Bir kısmı yörüngede inşa edilecek mikro uydular için de kullanılabilir. Robot teknolojisi ve 3D yazıcılar birleştirilip, istasyona ek modüller üretecek sistemler geliştirmek bile mümkün olacak.

2024 tarihine kadar Axiom Space’in ticari uzay istasyonu tamamlanmak zorunda. Bu tarih önemli çünkü ISS’in görev süresi bu tarihte doluyor. 2024’de ikinci uzay istasyonu tam teşekküllü ve kendi başına çalışır hale gelince ISS’den kopartılacak ve paralel bir yörüngeye yerleştirilecek. Fakat ISS için her şey bitmiş değil, NASA ve bazı uzay yatırımcıları 100 milyar dolar değerindeki ISS’in ömrünü 2028’e kadar uzatmak niyetinde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.