btbilgi
“Alamet-i Farika” olarak ilk Nuri Leflef ayakkabı boyalarında tanımıştım kendisini sonrasında “trademark” olarak karşıma çıktı. Ürünleri diğerlerinden ayıran işaretlere yani farkın ayırıcalarına deniliyordu. Daha sonra logo diye de kullanıldığını gördüm. Marka tescili, logo tescili olarak da rastladım. Tüketim ekonomisinin olmazsa olmazı idi. Ürünü diğerlerinden ayırmak için kullanılan renk, doku, yazı, şekil vs. Öte yandan tüketim ortamında markanın logosunun renklerinin ömrü vardı. Her 5-10 senede bir kurumun adı aynı kalsa bile logo değişiyordu.
 zaferlogo
Sayısal çağa girmeden önce logoyu korumak kolaydı, günümüzde ise logo/marka kolaylıkla kopyalanıp kullanılıyor, sayısal ortamda marka koruması gittikçe zorlaşıyor.
Malum tüketiciler kendi markalarına bağımlıdır, onu tutar. Mesela tuvalet kağıdı, diş fırçası, 05parfüm, çorap, ayakkabı, araba vs. Tüketici rafa elini uzatırken aldığı ürün değil markadır aslında. Dolayısı ile marka olmak bilinen logo olmak üretici için kar yapmanın bir aracıdır ama Bilgisayar dünyasında kalıcı marka nasıl olmalı? Bugün birçok kişi DEC markasını da logosunu da hatırlamakta güçlük çekebilir.
Bir yazılım ya da donanım ürünün markası nasıl olmalı? Nasıl bir hikayesi olmalı mı? Logosu olmalı mı? Logosu belli sürelerde değişim geçirmeli mi? Eski ve yeni logonun markanın koruması mümkün mü?
Yapılan bir araştırmaya göre markaların ve logoların korunması eskiden olduğu kadar kolay değil. Günümüzün şirketlerinin icra komitelerinde konuşulan konulardan biri de markanın ve logonun korunması, farklı ellerde farklı biçimlerde kullanılmasının engellenmesi. Dünya çapında bu işi yapan yazılımlar ve kuruluşlar da henüz yaygın değil. Ancak göz görünce, Avukat takip edince sonuç çıkıyor. Her geçen gün yeni markanın internette yerini aldığı günümüzde, ürün kolaylıkla taklit edilebilir ve o ürünün takipçilerinin gönlünden, hafızasından kolaylıkla silinebilir dolayısı ile asıl üreticiye zarar verebilir.
Sonuç olarak ürünü üretmek yetmiyor, ürünü marka haline getirmek daha fazla kârı beraberinde getiriyor ve bu süreç baştan sona iyi düşünülmesi gerekiyor.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Istanbul da başlayan öğrenim ve çalışma hayatı Los Angeles ve Palo Alto California'da devam etti halen Türk Havayolları'nda ekip, uçuş operasyonları, yer operasyonları, eğitim, kargo çözümleri birimlerinden sorumlu yönetici olarak devam ediyor. Öncesinde ise enerji, yüksek öğrenim, banka, televizyon, sigorta, factoring, leasing, IT kuruluşlarında orta ve üst düzey yöneticilik, icra ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Köşe yazarlığı, kitap yazarı ve konuşmacı olarak üretti. Futurism, inovasyon, forecast, optimizasyon, proje yönetimi tasaaruf ve gelir artımı yöntemleri ilgi ve konuşma konuları arasındadır.