btbilgi

Normalde pek aklımıza gelmeyecek teknikler gelişen teknolojinin bize sundukları ve özellikle yeni bilgisayar ve yazılım teknolojileri ile mümkün olmaya başladı. Yapay zeka da bu şekilde insanlığın yararına kullanılabilecek en ilginç teknolojilerden biri. Neredeyse her gün farklı bir kullanım alanını görüyoruz, bu sefer de ağır hastaların kalan ömürlerini ölçmek için kullanılıyor.

Güney Avusturalya’daki Adelaide Üniversitesi’nin ‘Toplum Sağlığı Bölümü’ ve ‘Bilgisayar Bilimleri Bölümü’ araştırmacıları kafa kafaya vermiş ve bu yöntemi geliştirmişler. Çeşitli uluslararası araştırmacıların da katkıda bulunduğu çalışmada, yapay zekaya 48 ağır hastanın göğüs röntgenlerini analiz etme becerisi kazandırılmış. Bilgisayarın analiz ettiği röntgenlerden hastaların kalan ömürleri için bir tahmin oranı çıkartılabilmiş.

Yapay zeka hastaların ömürlerini ölçmek için organlarına bakıyor

Dünya çapında ilk olduğu ifade edilen bu çalışmada yapay zeka hangi hastaların beş yıl içerisinde öleceğini yüzde 69 oranla tahmin edebilmiş. Bu da uzman doktorların aynı gözlemler ile vardıkları sonuçlara oldukça yakın deniliyor. Makine öğrenme ve derin öğrenme metodlarının ağırlıklı kullanıldığı analiz sisteminin, hangi hastaların daha acil bakıma ihtiyacı olduğu konusunda doktorlara yardımcı olması amaçlanmış.

Araştırmacılar sistemin röntgenlerde neye bakıp da bu tahmini yaptığını tam olarak açıklığa kavuşturamadıklarını da itiraf ediyorlar. Ama yapay zekanın en sağlam tahminleri anfizem (emphysema) benzeri ağır kronik hastalıklar ve tıkanıklığa bağlı olası kalp krizleri olmuş. Çalışmanın sonuçlarının yepyeni medikal inceleme alanlarına yol açması bekleniyor. Özellikle de farklı ölümcül hastalıkların durumunun erken teşhisine yardım olabilceği ifade edilmiş.

Araştırmanın sonuçları Nature dergisinin ‘Scientific Reports’ bölümünde bir bilimsel makale olarak yayımlanmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.