btbilgi

Samsung Dijital kütüphane, Samsung İnovasyon Merkezi’nin ardından deneyim odaklı, mobil merkezli yeni bir mağaza içeriği ile müşterilerine hizmet verecek. Dünyadaki diğer mağazaları arasında müşteri deneyimine odaklı örnek içeriği ile Küre’ye örnek olması bekleniyor.

Yeni içerikteki ilk mağazalarının tanıtımı için düzenlenen basın toplantısı Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim, Samsung Electronics Perakende Deneyim Grubu Başkan Yardımcısı Simon Orchover ve Samsung Electronics Türkiye Mobil Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen’in katılımı ile gerçekleşti.

Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim

Samsung için Türkiye’nin farklı bir yeri olduğunu vurgulayan Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim samsung ekosisteminde dünyada ilk kez uygulanacak mağazacılık modelini Türkiye’den başlattıkları için gurur duyduklarını belirterek, Samsung olarak Türkiye’nin geleceğine güvendiklerini, bu nedenle yapacakları yatırımlarla 2017 yılı bitmeden Türkiye’de en kapsamlı varlık gösteren teknoloji firması olmayı hedeflediklerini vurguladı.

Dünya üzerinde bu içerikte ilk mağaza

Samsung’un dünya üzerindeki farklı perakende mağazaları içinde Zagrep ve Brüksel’in ardından üçüncü olarak açılan İstanbul Emaar Square AVM içindeki mağaza içeriği ile bir ilki oluşturuyor. Mağaza’nın hedefinin ürün ya da markaları ön plana çıkartmak yerine müşteri ihtiyaçlarını ön plana çıkarmak olduğu vurgulanıyor. Samsung Electronics’in Dünya’da açmış olduğu en büyük mağaza olan Emaar Square 500m2 alanda farklı deneyim alanlarından oluşuyor. Mobili merkeze oturtan mağazada mobil teknolojinin hayatımızı önümüzdeki dönemde de nasıl yönlendirileceği deneyimleniyor.

Birçok aksesuar yelpazesinin yanında yine bir ilk olarak ihtiyaç ve zevkleriniz özelinde anında kılıf üreten bir üretim standı mağaza içinde konumlanan alanlar arasında. 1 saatte ihtiyaçlarınızı karşılayacak servis merkezinin de bulunacağı yeni ortamda farklı deneyim alanlarının yanı sıra  4 boyutlu sanal gerçeklik alanı da bulunuyor.

Kendi ürünü getir, Samsung ürününü götür

Mağazanın bir diğer ilki isteyenlerin herhangi bir ürününü getirip,  üstüne vereceği makul bir bedelle samsung ürün alabilmesi. 36 aya kadar 0 faizle verilecek tüketici finansmanı ile ürün alınabilecek olan mağazada satın aldığınız telefona kasko hizmeti veriliyor. S8 ile birlikte ücretsiz, diğer ürünlerde ücretli verilecek kasko hizmetinde telefonunuzu 3 kaybetme hakkınız var.

Mağaza içinde farklı alanlarda tanınmış yüzlerin ağırlanacağı etkinlikler ile teknolojiyi 7’den 70’e herkese öğretmeyi amaçladıklarını ve  Teknolojinin Kalbi’nin bu mağazada atacağını ifade eden Tansu Yeğen mobili merkeze koyan bu içerikte mağazanın ardından Samsung’un birbiri ile konuşan diğer ürünleri için de “akıllı evler” ve Nesnelerin Internetini örnekleyecek farklı bir mağaza daha açacaklarını söylüyor.

Türkler e-ticaretten çok fiziksel mağazadan alışveriş yapıyor

Türkiye’de Samsung’un böyle bir ilk gerçekleştirmesinin en büyük sebebinin Türkiye’nin hala satın alma alışkanlıklarında ürünü e-ticaretten çok fiziksel ortamlarda almayı tercih etmesinin önemli olduğunu dile getiren Samsung Electronics Perakende Deneyim Grubu Başkan Yardımcısı Simon Orchover günümüzde teknolojik cihazların birlikte çalıştıklarında, tek başlarına ürettiklerinin çok ötesinde bir değer yarattıklarının üzerinde durarak, Samsung Deneyim Mağazası’nın, Samsung mobil teknolojilerinin birlikteliğinden doğan sinerjinin kapsamlı olarak deneyimleyenebileceği bir ortam yaratma amacıyla tasarlandığını ifade etti.

Akıllı telefonlar, saatler, tabletler, Gear 360 kamera ve  VR Gözlükler gibi tüm mobil ürünlerin yer aldığı mağazada ilave olarak bu ürünlere ait konvansiyonel mağazalarda bulunmayan aksesuarların deneyimi, kişiselleştirilmesi ve satışı yapılacak.

Ürünlerin kişiselleştirilebilmesi için üç özel cihaz bulunan mağazada SamsungWA’da satılan giyilebilir teknolojilere, farklı markaların Drone’larına, BOSE ve Harman’ın ürünlerine de ulaşılabilecek. Mağaza içerisinde bulunan üç adet sanal gerçeklik koltuğu ise ziyaretçileri gerçek üstü dünyalara götürecek.

Deneyim alanları ve tasarımda pek çok unsur Türkiye motiflerinden etkilenilerek tasarıma eklendiği mağazanın ardından buna yakın içerikte Türkiye’de 4 mağaza daha açmayı hedefliyor.

Güniz Karaman

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.