btbilgi

Yapay zeka denilince neden çoğu kişinin aklına Terminator filmindeki SkyNet geliyor? Büyük ihtimalle sinema tarihindeki en akılda kalıcı örneklerden biri olduğu için. SkyNet filmde basit bir güvenlik programı olarak başlıyor ve geliştirildikçe bilinç kazanıp dünya üzerindeki sistemleri ele geçirmeye başlıyor. En son halinde ise inanılmaz zeki hale gelip, kendine bir robot katil ordusu yaparak insanlığı yoketmeye çalışmakta. Acaba böyle bir şey mümkün mü?

Oxford Üniversitesi’ndeki ‘İnsanlığın Geleceği Enstitüsü’ (Future of Humanity Institute) bu soruya cevap bulmaya çalışan merkezlerden biri. Enstitü araştırmacılarından Katja Grace’in başını çektiği bir ekip dünya çapında 1.634 yapay zeka uzmanı ile görüşmüş. Uzmanlar gelecek 50 yıl içinde yapay zekanın insanlardan daha iyi olacağını düşündükleri alanları belirtmişler.

Yapay zeka sadece 45 yıl içinde insan zekasını aşabilir (mi?)
Kaynak: Future of Humanity Institute / Katja Grace

Araştırmaya katılan uzmanlara göre yapay zeka 2027 yılında araç (otomobil, kamyon) kullanmada insanlardan daha başarılı olacak. Farklı dillerden mükemmel çeviri yapma konusunda 2024’de insanları geçecek. 2026 yılında eksiksiz lise ödevleri yazabilecek. Daha karmaşık görevlerin ise daha ileri tarihlerde gerçekleşmesi öngörülüyor. Mesela yapay zekanın çok satan bir roman yazmasının 2049’da ve kendi kendine ameliyat yapmasının 2053’de gerçek olacağı tahmin edilmiş.

Asya bölgesinden biliminsanları yapay zekanın insan zekasını her alanda geçeceği tarih için yaklaşık 30 yıl süre verirken, Kuzey Amerikalı biliminsanları ise 75 yıl civarında bir süre öngörüyorlar. İşin ilginç kısmı, benzer uzmanlar 2015 yılı civarında bir yapay zekanın bir insanı Go oyununda yenmesi için tarihi 2027 olarak vermişler. Ama bu senaryo çoktan gerçek oldu bile. Bu da uzman görüşlerinin ne kadar tutucu olduğu konusunda kafalarda soru işaretleri uyandırmaya yeterli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.