btbilgi

ABD’nin en büyük mağaza zincirlerinden birine sahip olan Walmart, her yıl 150 bin çalışanını kendi kurduğu eğitim merkezlerine çeşitli eğitimlerden geçiriyor. Çalışanlar bu merkezlerde yönetici eğitimi, pazarlama teknikleri, müşteri memnuniyeti yöntemleri gibi konular üzerinde en yeni gelişmeleri ve pratikleri alıyorlar. Şimdi bu eğitimlere sanal gerçeklik (Virtual Reality – VR) ile yapılacak eğitimler de eklendi.

İlk aşamada ‘Walmart Academy’ ismindeki merkezlerin 30 tanesine Facebook’un Oculus Rift VR gözlükleri ve Strivr firmasının özel içerik yazılımları dağıtılmış. Bu sanal gerçeklik eğitimlerinde, elektronik perakendecilerinin sıklıkla yaşadığı Kara Cuma (Black Friday) indirim kaosu gibi senaryolar deneyimlenebilecek. Her sene yaşanan Kara Cuma indirimlerinde birçok mağaza çok ucuza ürün almaya çalışan çıldırmış müşteri yığınları ile doluyor ve yeni çalışanların bazılarının bu duruma hazırlıksız yakalandığı rapor edilmekte.

Walmart çalışanları VR ile ‘Kara Cuma’ antrenmanı yapacak
Kaynak: Walmart

Walmart’ın eğitim merkezlerinde uygulanan VR eğitim programları 30 saniyeden 5 dakikaya kadar uzayabilen farklı senaryolar içeriyor. Bu senaryolarda problemli müşterilere alıncak önlemlerden acil durumlarda yapılması gereken prosedürlere kadar birçok şey var. Eğitim alan görevlilere sanal gerçeklik ortamında interaktif eğitim mesajları ve yönlendirmeler ile deneyim kazandırılmakta.

Şirketin konu ile ilgili blog sayfasında, VR eğitiminden geçmiş çalışanların karşılaştıkları problemli durumlarda, eğitimden geçmemiş çalışanlara göre daha başarılı oldukları iletilmiş. Çalışanların ise yepyeni ve fütüristik bir araç ile eğitim aldıkları için, konulara karşı daha hevesli oldukları gözlemlenmiş. 2017 sonuna kadar 200 kadar Walmart Academy merkezinde daha sanal gerçeklik eğitim kitleri devreye alınacağı bilgisi de ayrıca veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.