btbilgi

Facebook rakiplerinden hep bir adım önde olmak için yapay zeka ve makine öğrenme gibi tekniklerden sıklıkla faydalanıyor. Kullanıcılarının hangi içeriğe daha çok ilgi gösterdiğini saptaması çok önemli, çünkü kullanıcı ancak sevdiği içeriğe kolayca ulaştığı sürece Facebook’u kullanacak. Bu yolda bilmeye çalıştığı şeylerden biri de kullanıcının ruh hali, işte bunu saptayabilmek için de CBInsights’ın belirlediği aşağıdaki üç patenti kullanacak.

Metin mesajlarını duygusal bilgi ile güçlendirmek

Başvuru tarihi: 24 Kasım 2015 / Kabul tarihi: 25 Mayıs 2017

Bu patent kullanıcı metin yazarken, yazış şeklinde bakarak ruh halini anlamaya çalışıyor. Kullanıcı mesajını yazarken saptanan duygu durumuna göre metin mesajının formatı ve görüntüsü değiştirilebilecek. Uygulama bunun için klavye, mouse, dokunmatik ekran veya benzeri giriş araçlarını tarayacak. Yazma hızı, klavye tuşarına basış hızı ve darbe miktarı, akıllı telefonun hızölçeri ile alınan hareket verisi, lokasyon gibi tüm girdiler biraraya getirilecek. Ruh haline göre mesajın fontu, font büyüklüğü, rengi, karakter açıklığı gibi öğeler otomatik olarak değişecek.

‘Duygu’sal Facebook patentleri kullanıcının ruh haline bakacak

Ruh hali tarama sayesinde içerik değerlendirme

Başvuru tarihi: 25 Şubat 2014 / Kabul tarihi: 27 Ağustos 2015

Patente göre kullanıcı Facebook’da gezinirken akıllı telefon/tablet/bilgisayarın kamerası ile yüz taraması yapılacak. Bunun için kullanıcının kamerayı aktif olarak açmasına veya çekim yapmasına gerek yok. Taranan yüz ifadesi imaj tanıma ve makine öğrenme teknikleri ile analiz edilip belli bir duygu seçeneği ile eşlenecek. Bu duygu seçimi de o anda bakılan içerikle ilgili kullanıcının ruh halini ortaya çıkaratacak. Bu türden bir bilgi sadece Facebook’un değil, reklamverenlerin ve içerik üreticilerinin de çok işine yarayacaktır.

‘Duygu’sal Facebook patentleri kullanıcının ruh haline bakacak

Yüz hatlarından yola çıkarak özel tasarım emoji oluşturmak

Başvuru tarihi: 16 Kasım 2015 / Kabul tarihi: 18 Mayıs 2017

Facebook’un bu patenti ise kullanıcı yüz hatlarını analiz ederek özel emoji yaratma tekniğini açıklıyor. Burada yine kullanıcının yüzü kamera ile çekilerek hangi ifadeyi takındığı saptanıyor. Mesela kullanıcı gülümsüyorsa, gülümseyen emojilerden biri seçiliyor. Ayrıca el ve kol hareketleri de analiz edilebiliyor. Eğer kullanıcı nanik işareti yapıyorsa, ona en yakın emoji görüntüleniyor. Ayrıca kesin olarak analiz edilemeyen ruh hallrinde ise kullanıcıya bir dizi emoji veriliyor ve seçim yapması isteniyor, böylece imaj tanıma sistemine otomatik olarak geri besleme sağlanıp geliştirilebiliyor.

‘Duygu’sal Facebook patentleri kullanıcının ruh haline bakacak

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.