btbilgi

Akıllı dijital asistanlar ilk çıktıklarında birer oyuncak gözüyle bakılıyorlardı. İnsanlar onları kullandıkça aslında işlerine yarayacak özellikleri olduğunu keşfetmeye başladılar. Önce akıllı telefonlarımıza yerleşen bu asistanlar Amazon Echo (Alexa) ve Google Home (Assistant) gibi cihazlarla evlere de girdiler. Piyasadaki diğer oyuncular Cortana ile Microsoft ve Samsung’un Bixby’si. Tabi ki ilk piyasaya çıkan dijital asistanlardan olan Siri’yi de unutmayalım. Bu uygulama yakında Siri Speaker formunda evler için de sunulacak.

Apple Siri Speaker hakkında bilmeniz gereken her şey
Amazon Echo

Peki Siri Speaker hakkında neler biliyoruz? Neyi bilmemiz gerekli? İşte size bunları derledik:

Piyasaya çıkış tarihi

Apple henüz Siri Speaker için bir çıkış tarihi vermedi. Ama en sağlam söylentiler firmanın cihazı bu senenin son çeyreğine denk düşürme planları yaptığını söylüyor. Noel tatili ve yılbaşına denk düşeceği tahmin ediliyor ve cihazın tanıtımı da Haziran ayındaki Dünya Geliştiriciler Konferansı (Worldwide Developers Conference – WWDC) etkinliğinde yapılabilir. Fakat Dünya Geliştiriciler Konferansı donanımdan çok yazılım konuşulan bir etkinlik, o yüzden de bu yöndeki tahminler zayıf.

Apple her sene iPhone’ları duyurduktan kısa süre sonra piyasaya sürmeyi alışkanlık haline getirdi. Aynı şeyi burada da bekleyebiliriz. Ayrıca şirket çalışanlarının bu cihazı evlerinde test ettikleri ve cihazın üretime girmiş olduğu söylentileri de mevcut. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz ama Apple’ın ne zaman resmi duyuru yapacağı henüz kesin değil.

İsmi ne olacak?

Teknoloji lideri Apple, Steve Jobs döneminde cihazlarına “i” önekini takmaya pek meraklıydı (iPhone, iPad, iTunes, iMac). Bu akıllı hoparlör o dönemde çıksaydı ismi ‘iSpeaker’ olabilirdi. Ama bu aralar cihazların ön ekinin “Apple” ile değişitiğini (Apple Watch, Apple TV) gözlemliyoruz. Yani yeni hoparlörün ismi ‘Apple Speaker’ da olabilir. Şimdilik biz ona Siri Speaker diyelim.

Apple Siri Speaker hakkında bilmeniz gereken her şey
Google Home

Ne gibi özellikleri bulunacak?

Bu ürünle ilgili herhangi bir fikir edinmek istiyorsak, en iyi başlangıç noktası iPhone ve iPad’lerde yer alan Siri uygulaması olacaktır. Siri’nin ozelliklerine bakacak olursak e-posta okuma, takvime toplantı ekleme, not ve mesaj yazdırma, Facetime üzerinden çağrı yapma gibi becerileri var. Ayrıca Siri firmanın akıllı ev sistemi HomeKit’e de yakından entegre durumda.

Siri’nin en onemli problemi ise benzer sesli asistan servisleri ile kıyaslanınca ortaya çıkıyor. Apple kendi uygulamalarına ağırlık verdiği için, Siri’nin beraber çalışabileceği cihaz ve uygulama miktarı sınırlı kalıyor. Amazon’un Alexa’sı ve Google’ın Assistant’ı ise açık bir platform sunuyor. Böylece isteyen her cihaz üreticisi bu dijital asistanların kendi ürünlerine sesli komut vermesini sağlayabiliyor. Ayrıca Siri’nin hala ses tanıma ve kullanıcıya cevap verme konusunda sıkıntıları olduğu gözlemleniyor. Eğer Siri Speaker denilen cihaz sadece dijital asistan için bir hoparlör olacaksa, rakiplerinin karşısında fazla ileri gidemeyebilir.

Görüntü ve yüz tanıma

Şimdiye kadar ev asistan cihazlarının üzerinde sadece hoparlör ve mikrofon bulunuyordu. Amazon bu durumu yeni piyasaya çıkan Echo Look cihazı ile değiştirmeyi umuyor. Eğer Apple da benzer şekilde düşündüyse, Siri Speaker belki de bir kameraya, yüz tanıma özelliğine ve kişiye özgü ayarlara sahip olabilir. Bunlara ek olarak kullanıcının yüzünden ruh halini saptayıp ona uygun bir müzik çalabilir, güzel bir TV dizisi açabilir, hatta kıyafet bile önerebilir. Apple firması bu yöndeki çalışmalarını, geçtiğimiz iki sene içinde Faceshift ve Emotient isimli startup’ları satın alarak hızlandırdı.

Apple Siri Speaker hakkında bilmeniz gereken her şey
Amazon Echo Look

Beats ve AirPlay desteği

Söylentiler Siri Speaker’ın bir çeşit Beats teknolojisi kullanacağından da bahsediyor. Apple birkaç sene önce Dr.Dre’den Beats markasını ve altında yatan ses teknolojisini satın alarak kendine bağlamıştı. Ama acaba bu cihazda ne gibi bir şekil alacak? Daha iyi ses ve konuşma tanıma için bir Beats mikrofon mu? Daha kaliteli müzik için stereo destekli özel bir hoparlör düzeni mi? Yoksa Beats ürünlerinde görmeye başlanan, Apple’ın yeni düşük güçlü W1 Blutooth çipi mi?

Bir diğer söylenti ise Siri Speaker’ın firmanın kendi ev içi Wi-Fi merkez cihazı AirPlay ile ilişkili olacağı. Amazon Echo Dot cihazı üzerindeki 3,5mm çıkışı ile bir müzik setine bağlanabiliyor. Google Home ise Chromecast ile uzaktan bağlanma becerisine sahip. Eğer bu akıllı hoparlör de AirPlay’e bağlanabilirse evdeki kullanım alanı çok ciddi şekilde genişleyecektir. Kullanıcılar Siri Speaker ile bilgisayarlarındaki tüm müziklere, video dosyalarına ve kayıtlı her şeye erişim sağlayacaktır. Bunların hepsi AirPlay destekli bir televizyonda kolayca kullanılır hale gelebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.