btbilgi

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (Energy Information Administration – EIA) 2017 yılının ilk çeyreğine dair elektrik üretim rakamlarını açıklamış durumda. Yenilenebilir enerji üretimi her geçen gün daha da artmaya devam ediyor.

ABD’de 2017 senesinin ilk çeyreğinde rüzgar, güneş enerjisi ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji kaynakları toplam elektrik üretiminin yüzde 10,68’ini oluşturuyor. Hidroelektrik santralleri de bu orana dahil edildiği zaman yüzde 19,35 gibi bir oranı görmek mümkün.

2012’de yayınlanan EIA raporuna göre 2010 senesinde yüzde 10 olan bu oranın, 2035 yılında yüzde 15 seviyesine cıkması bekleniyordu. 2015 raporunda ise yenilenebilir toplam üretimin 2013 senesindeki yüzde 13’den, 2040’da yüzde 18’e yükselmesi öngörülüyordu. Enerji üzerine çalışan ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlardan ‘Sun Day Campaign’, yenilenebilir enerji üretiminin yüzde 19,35 seviyesine yükselecegi tarih için 2057’yi vermişti.

5 sene önce ekonomistler yenilenebilir enerji üretimindeki artışın büyük kısmının rüzgar ve biyoyakıt enerjisinden kaynaklanacağını zannediyorlardı. 2017 senesinin ilk üç ayında rüzgar enerjisi toplam üretime önemli derecede katkı sağladı ama biyoyakıt kısmı işe yarar bir gelişme gösteremedi. Biyoyakıt kaynakları 2016 senesinde sahip oldukları yüzde 2,3 oranı da kaybetmiş durumda.

Güneş enerjisi yükselişte ve yılın kalanındaki elektrik üretim rakamları, ilk çeyrektekinden farklılık gösterecektir. Günlerin uzaması ve güneşli havaların artması daha yüksek verim getirebilir. Hidroelektrik kaynakları ise yaşanabilecek kuraklıklardan doğru orantılı ve olumsuz şekilde etkilenecektir. Rüzgar enerjisi ülkenin bulunduğunuz noktasına göre yıl içinde büyük değişiklik gösterebiliyor.

Nükleer santraller ise her sene yaklaşık yüzde 1 oranında azalaran bir katkı çizgisi izliyorlar. Eskiyen ve kullanım ömrünün sonuna gelen santraller kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya. Yeni kurulan ve kurulması planlanan santraller de hızla yükselen temiz enerji kaynaklarının sıkı rekabeti ile yüzleşiyorlar. 2017’nin başlarında önerilen üç nükleer santralin akibeti ise, reaktör üreticisi Toshiba’nin sahip olduğu Westinghouse’un iflas bayrağı çekmesiyle belirsizliğini koruyor.

EIA’nın Mayıs 2017 tarihli raporunu buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.