btbilgi

Dünyanın en büyük mobil işlemci markası Qualcomm, Snapdragon 835 Mobil PC Platformu ürünlerini Windows 10 ile kullanacak ilk seri firmaları duyurdu. Gelişmiş X16 LTE modeminin dahil olduğu platformun güç vereceği ilk nesil ürünler Asus, HP ve Lenovo’dan çıkacak.

Qualcomm Snapdragon 835 Mobil PC Platformu konsunda çok iddialı. Firmanın 10nm üretim becerisi ile hazırlanmış düşük güç kullanan 835 serisi işlemcisi, Windows 10 ekosistemine uyum ile yeni nesil cihaz form faktörlerinin oluşmasına yol açabilir. Bu platform sayesinde OEM’ler (orijinal ekipman üreticileri) Windows 10’un bütün özelliklerini kapsayan şık, yenilikçi ve fansız PC’ler üretecekler.

Mobil PC Platformu’nda kullanılan Snapdragon 835 SoC içerisinde, farklı heterojen iş yüklerini yönetmek için Qualcomm Kryo 280 CPU, Qualcomm Adreno 540 GPU ve Qualcomm Hexagon 682 DSP bulunuyor. Platformda optimum Wi-Fi bağlantı için 2×2 802.11ac MU-MIMO özelliği ve 1Gbps’ye kadar dosya indirme hızı sunan X16 Gigabit LTE modem de mevcut.

Asus CEO’su Jerry Shen konuyla ilgili yaptığı açıklamada PC ekosisteminin değişen ve kullanıcıların mütemadiyen artan ihtiyaçlarının karşılanması konusunda çalıştıklarını ifade ediyor. Bu noktada Qualcomm ve Microsoft ile ilişkilerinden memnun olduklarını ve yeni PC ürünlerinin Microsoft Office dahil tüm Windows uygulamalarını destekleyeceğini belirtiyor.

Lenovo Kıdemli Başkan Yardımcısı Jeff Meredith, günümüzün PC kullanıcılarının daha uzun pil ömrü sunan ve istenildiğinde her yerden bağlantı sağlayan, şu anki diğer dizüstülerine kıyasla daha fazla taşınabilir olan çözümler istediğine işare ediyor. Microsoft’tan Windows Pazarlamasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Matt Barlow ise Qualcomm ile beraber Windows 10 deneyimlerini ARM ekosistemine getirme konusundaki ortak çalışmalarından heyecan duyduklarını söylüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.