btbilgi

2015 yılında İTÜ kapsamında uydu teknolojileri alanında Ar-Ge çalışmaları yapmak amacıyla kurulmuş APİS Uydu Takımı geçen seneki başarılarından sonra bir sponsorluk ile yoluna devam ediyor. İTÜ bünyesinde çeşitli fakülte ve bölümlerde okuyan 26 öğrenciden oluşan ekip, 2017 yılındaki ulusal ve uluslararası yarışmalara Corendon Airlines firmasının desteği ile katılacak.

İTÜ APİS Uydu Takımı 2016’da Asya-Pasifik Uzay Dayanışma Organizasyonu tarafından düzenlenen ve her üye ülkeden sadece tek bir takımın katılabildiği minyatür uydu yarışması ‘APSCO Cansat International Competition’a katıldı. TÜBİTAK tarafından ülkemizi temsil etmek üzere görevlendirilen ekip, bu yarışmadan dünya birinciliği ile ayrılmış. Yine geçen sene NASA sponsorluğunda düzenlenen model uydu yarışması ‘AIAA CanSat Competition 2016’da ise genel klasmanda Türkiye Birinciliği ve Avrupa İkinciliği elde etmiş durumda.

İTÜ APİS Uydu Takımı, Corendon sponsorluğu ile 2017’de de iddialı
İTÜ APİS Uydu Takımı öğrencileri

Bu başarılı öğrenciler 2017’deki yarışmalar için de iddialı olduklarını söylüyorlar. Uluslararası alanda 9-11 Haziran 2017 tarihleri arasında ABD Teksas’ta düzenlenecek olan ‘AIAA CanSat Competition 2017’ye katılıyorlar. AIAA CanSat Competition, Amerikan Uzay Topluluğu (AAS), Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA) ve NASA’nın sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. İTÜ APİS Uydu Takımı yarışma öncesi gönderdiği tasarımlarla “Kritik tasarım alanı”nda şimdiden birinciliği elde etti ve böylece genel klasmanda ikinciliğe yükseldi. Takım ayrıca ‘APSCO Cansat International Competition 2017’ye ve 25-27 Ağustos 2017’de Ankara’da düzenlenecek olan ‘TÜRKSAT Model Uydu Yarışması’na da katılacak.

İTÜ APİS Uydu Takımı, Corendon sponsorluğu ile 2017’de de iddialı
Soldan sağa: İTÜ Apis Ar-Ge Takım Lideri Mert Menekşe, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Orhan Kaya, Corendon Airlines Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, İTÜ Rektör Danışmanı Hayri Acar

Bu hafta düzenlenen bir törende Corendon Airlines’ın takıma sponsorluk yapacağı açıklandı. Törende yer alan İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Orhan Kaya, sponsorluk ile Türk gençlerinin uluslararası arenalarda yer almalarına destek veren Corendon Airlines firmasına teşekkürlerini ve bir plaket sundu. Plaketi Corendon Airlines Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer kabul etti. Karaer hem firma olarak, hem de bir İTÜ mezunu olarak kendi okulundan çıkan başarılı bir takımı desteklemekten gurur duyduklarını iletti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.